Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Виключення учасника ТОВ: які є підстави

Смердов Віталій, податковий експерт, v.smerdov@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Жовтень, 2014/№ 3
Друк
Один із учасників ТОВ порушує свої обов’язки, чим перешкоджає роботі товариства. Чи можна його виключити?
корпоративні відносини

Для товариств з обмеженою відповідальністю (далі — ТОВ) це можливо. Однак майте на увазі: прийняти таке рішення можуть лише загальні збори (п. 7 ч. 4 ст. 145 ЦКУ). Це, зокрема, означає, що звертатися з такою вимогою до суду не можна. У такому позові вам просто відмовлять (див. п. 2.1 Довідки ВГСУ*).

* Довідка ВГСУ за результатами узагальнення судової практики вирішення спорів про корпоративне управління та реалізацію корпоративних прав від 01.02.2014 р.

img 1

У такому разі не забудьте включити це питання до порядку денного загальних зборів (ст. 61 Закону про госптовариства).

Також майте на увазі, що простої більшості голосів для цього недостатньо. За таке рішення повинні проголосувати учасники, які володіють у сукупності > 50 % загального числа голосів. Причому учасник, щодо якого вирішується це питання, у голосуванні не бере участь (ст. 64 Закону про госптовариства).

Однак і це ще не все: щоб прийняти таке рішення, загальні збори повинні мати вагомі підстави. Їх перелік міститься в законі та є вичерпним (ч. 3 ст. 100 ЦКУ). Так, учасника можна виключити, якщо він:

1) не вніс (уніс не в повному обсязі) свій вклад до закінчення першого року з дня держреєстрації ТОВ;

2) систематично не виконує (виконує неналежним чином) свої обов’язки;

3) перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства.

Це не порожні слова! Адже в рішенні доведеться назвати не просто підставу, а конкретні факти. Наприклад, якщо учасника виключають через порушення ним своїх обов’язків, то в ньому потрібно зазначити:

1) які саме обов’язки порушив учасник. Тут візьміть до уваги такі нюанси. По-перше, такі обов’язки передбачені законом, зокрема, дотримуватися статуту, не розголошувати комерційну таємницю тощо, але, крім того, вони можуть бути прописані і у статуті. По-друге, ідеться про обов’язки особи саме як учасника ТОВ. Якщо ж, наприклад, учасник працює в такому ТОВ директором і порушить свої трудові обов’язки, виключити його з ТОВ на цій підставі не можна (див. постанову ВГСУ від 14.03.2012 р. у справі № К23/095-11). У такому разі його можна хіба що звільнити та й то лише на підставі, передбаченій КЗпП;

img 2

За неявку на загальні збори виключити з ТОВ за загальним правилом не можуть. Суди, як правило, посилаються на те, що участь у них — право, а не обов’язок (див. постанову ВГСУ від 13.03.2013 р. у справі № 5002-3/5354-2011).

2) у чому полягає систематичність порушення. Таким вважають порушення, вчинене 3 і більше разів (див. лист Держкомпідприємництва від 12.05.2003 р. № 2859).

Те саме стосується й перешкоджання досягненню цілей ТОВ. У рішенні потрібно вказати, яким саме цілям перешкоджає учасник (зокрема, істотно ускладнює роботу ТОВ) та якими діями/бездіяльністю. Наприклад, якщо учасник звернувся до держорганів, щоб ініціювати перевірку ТОВ, то виключити його лише за це не можна (див. постанову ВГСУ від 06.11.2013 р. у справі № 918/747/13).

Запам’ятайте: якщо цих відомостей у рішенні немає, госпсуд за заявою виключеного учасника може визнати його недійсним (п. 3.10 рекомендацій президії ВГСУ від 28.12.2007 р. № 04-5/14).

img 3

Недійсним його можуть визнати, зокрема, й у тому випадку, якщо учасник, виключений з ТОВ, не був повідомлений про проведення таких загальних зборів (див. постанову ВСУ від 02.09.2014 р. у справі № 3-39гс14).

v.smerdov@buhgalter911.com

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць