Проблемна реєстрація податкової накладної: блокування, відмова, подальші дії

Ольга Сумцова — податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Липень, 2017/№ 30
В обраному У обране
Друк
Сьогодні поговоримо про ситуацію, коли податківці прийняли рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, що потрапила під блокування, або прислали відмову в прийнятті для обліку даних Таблиці платника податків. Що в такому разі робити далі?
блокування податкових накладних

Якщо відмовили в обліку інформації, вказаної в Таблиці. Розпочнемо з Таблиці даних платника податків (додаток 1 до наказу Мінфіну від 13.06.2017 р. № 567). Слід пам’ятати, що ця Таблиця подається лише для попередження подальших блокувань податкових накладних. А ось для розблокування заблокованої податкової накладної податківцям потрібно в обов’язковому порядку подавати пояснення і копії документів згідно з Вичерпним переліком1. Інакше кажучи, якщо податкова накладна заблокована, податківцям потрібно подати:

1 Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Мінфіну від 13.06.2017 р. № 567.

(1) обов’язково — пояснення і копії документів за Вичерпним переліком (електронні форми J(F)1312601; J(F)1360101);

(2) факультативно — Таблицю даних платника податків (J(F)1312301). До речі, зазначимо, що судячи з роз’яснень податківців подавати Таблицю можна і продавцям (а не тільки виробникам і «послужникам»), зокрема для того, щоб підтвердити наявні залишки товарів на 01.01.2017 р.

Слід зазначити, що наказом № 567 не передбачено подання ще будь-яких додаткових документів до самої Таблиці. Але на практиці податківці хочуть, щоб платник ще подав (у день відправлення податківцям самої Таблиці):

— бухгалтерську довідку з інформацією про наявність приміщень (власних або орендованих); виробничих потужностей (власних, орендованих); земельних ділянок (власних, орендованих), найманого персоналу (власного, за сумісництвом); дохід від проведення діяльності за попередній період; залишки готової продукції (найменування); залишки сировини (найменування);

скановані копії документів, що підтверджують інформацію з такої бухдовідки.

Подібна інформація розміщена, зокрема, на сайті територіальних органів ДФС Івано-Франківської і Черкаської областей.

І варто врахувати, що це не примхи окремих регіонів. Наявність такої інформації навіть передбачена формою Висновку про врахування / неприйняття в розрахунок інформації, вказаної в Таблиці. Вона, у свою чергу, затверджена внутрішнім Регламентом комісії ДФС, затвердженим наказом ДФСУ від 26.06.2017 р. № 450.

Незрозуміло, на чому саме ґрунтуються вимоги вказувати ці дані. Адже в наказі № 567 про це ні слова. Не передбачає подання подібних даних і сама форма Таблиці. Але, радше за все, якщо платник не надасть ці дані, то він отримає відмову в прийнятті даних Таблиці .

Сама Таблиця, нагадаємо, подається виключно в електронному вигляді (електронний формат J(F)1312301) через (1) Електронний кабінет або (2) будь-яку іншу програму, яку ви використовуєте для подання електронної звітності.

В Електронному кабінеті відкрийте «Введення звітності» → «Створити запити» → оберіть «Додаток до Критерiїв оцiнки ступеня...» → «Створити».

А ось щодо «додаткової інформації» ситуація заплутаніша.

Так, наприклад, податківці в Черкаській області говорять про те, що таку інформацію слід подавати в паперовому вигляді податківцям за своїм місцем обліку (плюс бажано подати ще електронні копії цих документів у форматі PDF на флешці). З роз’яснень податківців інших регіонів виходить, що таку інформацію можна подати і через Електронний кабінет (а паперові копії нести зовсім не обов’язково).

При цьому вважаємо, що оскільки все одно до заблокованої податкової накладної потрібно подавати електронне повідомлення J(F)1312601 і до нього прикріплювати копії документів за Вичерпним переліком через «Додатки» (J(F)1360101), то «додаткову інформацію» також можна прикріпити до форми (J(F)1360101).

Розглянути дані Таблиці повинні впродовж 5 робочих днів, наступних за днем її надходження Комісії. Знову ж таки за якими критеріями Комісія прийматиме рішення враховувати або не враховувати інформацію, вказану в Таблиці, — незрозуміло.

Якщо все-таки прийшла відмова в прийнятті Таблиці . У цьому випадку ви можете:

1. Подати на розгляд наново Таблицю (наприклад, подавши додаткову інформацію, про яку ми говорили вище). Причому це можна зробити в будь-який момент після того, як стався випадок з блокуванням податкової накладної.

2. Подати скаргу на податківців. При цьому вважаємо, що оскільки рішення за Таблицею приймається тією ж Комісією, яка приймає рішення з реєстрації/нереєстрації заблокованої податкової накладної, — то для оскарження діє той же порядок, що і для оскарження відмови в реєстрації податкової накладної (про нього розповімо далі).

Зразок заповнення Таблиці розміщений в розділі «Нормативні й інформаційні документи» ЗІР у тематиці «Оподаткування» (категорія 101. Податок на додану вартість).

Документи і пояснення подали, але в реєстрації податкової накладної відмовили. Нагадаємо, що для розблокування податкової накладної платник повинен подати податківцям (1) пояснення і (2) копії документів за Вичерпним переліком.

Подаються вони виключно в електронному вигляді. Із цією метою створено Повідомлення про подання документів про підтвердження реальності здійснення операцій за податковими накладними, яким відмовлено в реєстрації (форма J(F)1312601). До такого Повідомлення слід прикріпити копії документів у вигляді окремих додатків (за формою J(F)1360101) у форматі PDF. Розмір кожного додатка не повинен перевищувати 2 Мб.

Повідомлення (J(F)1312601) формується окремо за кожною податковою накладною, реєстрація якої призупинена.

Якщо не вдається до повідомлення прикріпити копії документів, податківці дозволяють подати особисто до податкової інспекції за місцем свого обліку «паперові» копії документів і їх електронні відскановані версії на флешці.

Крім того, на практиці податківці хочуть, щоб до пояснень з документами платник так само, як і до Таблиці, додав інформацію про наявність приміщень, виробничих площ, розмір доходу тощо (про що ми говорили вище). Зрозуміло, що якщо таку інформацію ви подали разом з Таблицею, то повторно її подавати не потрібно (про факт подання такої інформації можна вказати в поясненнях (J(F)1312601).

Далі Комісія ДФС приймає рішення про реєстрацію/нереєстрацію податкової накладної. Нагадаємо: свій вердикт податківці повинні винести впродовж 5 робочих днів, наступних за днем отримання комісією пояснення і документів (п.п. 201.16.3 ПКУ). Варто врахувати, що весь розгляд відбувається без участі платника. І ось якраз тут найцікавіший момент. Вичерпний перелік документів дещо «розмитий». Тому не можна бути впевненим у тому, чи всі документи, за припущеннями податківців, подав платник.

Хоча, з іншого боку, податківці не рекомендують подавати занадто великий обсяг документів, адже це утрудняє їх розгляд.

При цьому, судячи з усього, про те, що якогось документа бракує, платник дізнається вже після закінчення відведених 5 робочих днів, тобто коли комісія вже прийме певне рішення: реєструвати податкову накладну чи ні. А разом з рішенням він уже отримає або квитанцію про відмову в реєстрації, або квитанцію про реєстрацію податкової накладної.

Знову ж таки, критерії, за якими Комісія приймає рішення реєструвати податкову накладну чи ні, не зовсім зрозумілі. Є тільки постанова № 1902, у якій описані причини для прийняття Комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. Але ці причини занадто формальні — ненадання пояснень або документів; подання документів у недостатньому обсязі. Вивудити з нього щось конкретне складно .

2 Постанова КМУ «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» від 29.03.2017 р. № 190.

При цьому відзначимо: постановою № 190 передбачено, що Комісія ДФС не може відмовити платникові податків у розгляді додаткових письмових пояснень та/або копій документів для підтвердження інформації, вказаної в «заблокованій» податковій накладній, упродовж строку, визначеного п.п. 201.16.2 ПКУ.

Але не зовсім зрозуміло, про який саме строк ідеться — про все ті ж 5 робочих днів? Але ж платник до їх спливу може і не знати про те, що якоїсь інформації бракує. Хоча, схоже, цією нормою можна скористатися в період оскарження рішень податківців про відмову в реєстрації податкової накладної (про це далі).

Якщо комісія прийняла рішення про відмову в реєстрації. Одночасно з таким рішенням прийде і квитанція про відмову в реєстрації податкової накладної (п. 18 Порядку № 12463).. У цьому випадку:

3 Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246.

(1) можна оскаржити рішення податківців в адміністративному або судовому порядку (вважаємо, що все-таки доцільно використати цей механізм, оскільки в процесі оскарження, судячи з усього, можна буде «доподати» необхідні документи й у результаті отримати позитивне рішення щодо реєстрації податкової накладної);

(2) або наново переподати податкову накладну на реєстрацію (але це може відобразитися простроченням реєстрації податкової накладної) . Знову-таки, де гарантія, що й нову податкову накладну не заблокують?

Як оскаржити рішення податківців? Порядок такого оскарження передбачений (1) п. 56.23 ПКУ і (2) спеціальним Порядком № 4854.

4 Порядок розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 04.07.2017 р. № 485.

На оскарження надається 10 календарних днів після отримання рішення комісії ДФС про відмову в реєстрації податкової накладної (п. 5 Порядку № 485). Якщо останній день припадає на вихідний або святковий день, останнім днем подання вважається перший робочий день, наступний за вихідним або святковим днем.

Строк подання скарги може бути продовжений за правилами і на підставах, визначених п. 102.6 ПКУ.

Скарга подається письмово в центральний орган ДФС (тобто не своїм податківцям, а в Київ) (п.п. 56.23.1 ПКУ). Причому подати її можна або особисто, або поштою (електронним способом не можна ). Це виходить з п. 7 Порядку № 485.

Що повинна містити скарга, сказано в п. 9 Порядку № 485.

Скарга підписується особисто платником, який її подав, або його уповноваженим представником (п. 11 Порядку № 485).

Що важливе! До скарги можна подавати пояснення і копії документів, завірені в установленому порядку, які підтверджують інформацію, вказану в заблокованій податковій накладній / розрахунку коригування (п. 11 Порядку № 485). Тобто якщо якийсь документ недодали Комісії спершу (і це послугувало приводом для відмови в реєстрації), судячи із цієї норми, його можна буде «доподати» зараз.

Скарга розглядається комісією ДФС з питань розгляду скарг.

Розглянути скаргу комісія повинна впродовж 10 календарних днів з дня отримання такої скарги. Якщо цей строк порушений, скарга вважається повністю задоволеною на користь платника з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку (п.п. 56.23.4 ПКУ).

Про рішення за скаргою, яке прийняла Комісія, платникові повідомлять за адресою, вказаною ним у скарзі, а в разі його відсутності — за податковою адресою.

Якщо заблокували податкову накладну, яка не повинна потрапляти під блокування. Щойно запрацював повномасштабний режим блокування, квитанції про призупинення реєстрації податкових накладних приходили навіть на ті податкові накладні, які взагалі не повинні були потрапляти під блокування. Наприклад, «блокувалися» податкові накладні на неплатників.

Нагадаємо, що податкові накладні, які не підлягають видачі одержувачеві/покупцеві, взагалі не потрапляють під моніторинг (п. 5 Критеріїв ризиків5).

5 Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Мінфіну від 13.06.2017 р. № 567.

Податківці запевняють, що блокування таких податкових накладних сталося помилково і ситуацію вони виправили.

Але якщо раптом вам заблокують податкову накладну, яка не повинна була потрапляти під моніторинг, радимо подати:

(1) пояснення (форма J(F)1312601) (у яких податківцям потрібно підкреслити, що така податкова накладна не підлягає моніторингу на ризиковість) і

(2) якийсь документ з Вичерпного переліку для того, щоб Комісія взялася за розгляд такої податкової накладної.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд