Новий розрахунок коригування: що в ньому нового З 01.10.2024 діє нова форма податкової накладної (ПН) та розрахунку коригування (РК) — у редакції, затвердженій наказом Мінфіну від 09.08.2024 № 400. Із заповненням ПН за новою формою ми вже розбиралися — див. «Податки & бухоблік», 2024, № 79. Тепер на черзі — РК. Розглянемо зміни та наведемо приклади заповнення РК для типових (та не зовсім типових) ситуацій. А почнемо з огляду загальних нововведень, які стосуються РК.
Момент складання розрахунку коригування Для розрахунку коригування (РК) (як і для податкової накладної (ПН)) дата складання є обов’язковим реквізитом. РК, складений не тією датою, заважає ідентифікувати операцію. За помилковим РК (з неправильною датою) постачальник не може зменшувати ПЗ, а покупець — збільшувати ПК. Тому про те, як визначити дату складання РК, поговоримо детальніше.
Група коригування в гр. 2.2 РК: як заповнити? У розрахунку коригування (РК) передбачена своя окрема нумерація груп коригування. Їх нумерують у гр. 2.2 РК.. Про те, як заповнити цю графу РК, поговоримо детальніше.
Зміна ціни — РК з кодом причини 101 Один з найпопулярніших випадків складання розрахунку коригування (РК) — це зміна ціни. Це прямо передбачено ст. 192 ПКУ. Давайте подивимося, які особливості є при заповненні цього РК.
Зміна кількості — РК з кодом причини 102 Розрахунок коригування (РК) з кодом причини коригування 102 «Зміна кількості» використовують у тому випадку, коли необхідно підкоригувати (зменшити або збільшити) кількість товару / послуги, відображену в гр. 6 податкової накладної (ПН), за однією або кількома товарними позиціями без зміни ціни за одиницю*.
Повне повернення товару / оплати — РК з кодом причини 103 Розрахунок коригування (РК) з кодом причини коригування 103 «Повернення товару або авансових платежів» складають суто за умови повернення у повному обсязі товару покупцем або суми отриманої передоплати постачальником. Тобто коли в результаті коригування усі показники податкової накладної (ПН) чи її відповідні рядки (конкретні товарні позиції) будуть обнулені*.
Зміна номенклатури — РК з кодом причини 104 Розрахунок коригування (РК) з кодом причини коригування 104 «Зміна номенклатури» застосовують у найширшому колі випадків. Розглянемо тонкощі його заповнення.
Анулювання помилкової податкової накладної За допомогою розрахунку коригування (РК) можна не лише коригувати дані податкової накладної (ПН), але й виправляти помилки. Наприклад, узагалі анулювати зареєстровану помилково зайву податкову накладну (ПН). Як це зробити? Розбираємося.
РК до «звичайної» експортної ПН У цій статті поговоримо про те, в яких випадках до «звичайної» експортної ПН (ПН з типом причини «07» — на вивезення товарів за межі митної території України, яке оподатковується ПДВ за ставкою 0 %) може складатися розрахунок коригування (РК) та порядок його складання*.
РК до ПН на постачання в Україні окремих видів с/г товарів Чи є особливості в складанні розрахунків коригування (РК) до податкових накладних (ПН) на постачання на території України товарів, які названі в ст. 19-2 Закону про ЗЕД* «окремими видами товарів», щодо яких КМУ може запровадити режим експортного забезпечення ПДВ (РЕЗ)? Чи все ж такі РК заповнюються за звичайними правилами (як і для всіх інших товарів, на які РЕЗ не поширюється)?
РК до ПН на експорт окремих видів с/г товарів У цій статті поговоримо про те, в яких випадках та за якими правилами складаються розрахунки коригування (РК) до податкової накладної, складеної на експорт окремих видів сільськогосподарських товарів, щодо яких запроваджено режим експортного забезпечення ПДВ (ПН на РЕЗ)*.