Професія (вид занять) — це сукупність близьких за трудовими функціями видів трудової діяльності, що можуть вимагати певної професійної та/або освітньої кваліфікації працівника.
Трудова функція — це інтегрований, переважно автономний набір трудових дій, що визначається характерним для нього технологічним процесом та передбачає наявність певних компетентностей, необхідних для їх виконання.
Професійна кваліфікація (повна професійна кваліфікація) — це визнана або присвоєна/підтверджена суб’єктом, уповноваженим на це законодавством, та засвідчена відповідним документом стандартизована сукупність здобутих особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати трудові функції, визначені відповідним професійним стандартом.
Часткова професійна кваліфікація — це визнана або присвоєна/підтверджена суб’єктом, уповноваженим на це законодавством, та засвідчена відповідним документом стандартизована сукупність здобутих особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати частину трудових функцій, визначених відповідним професійним стандартом.
Перелік робіт, які не потребують наявності в особи професійної або часткової професійної кваліфікації, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Національного агентства кваліфікацій.
Єдиний реєстр кваліфікацій — Класифікатор професій — це автоматизована система класифікації, збирання, верифікації, оброблення, зберігання та захисту інформації про кваліфікації, професії (види занять).
Національне агентство кваліфікацій забезпечує створення і ведення Єдиного реєстру кваліфікацій — Класифікатора професій.
Порядок створення, внесення змін та ведення Єдиного реєстру кваліфікацій — Класифікатора професій затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Національного агентства кваліфікацій.
Назва професійної кваліфікації, що відсутня в Єдиному реєстрі кваліфікацій — Класифікаторі професій, визначається та затверджується розробником професійного стандарту та після його затвердження автоматично вноситься Національним агентством кваліфікацій до зазначеного реєстру.
Володільцем Єдиного реєстру кваліфікацій — Класифікатора професій та виключних майнових прав на програмне забезпечення Єдиного реєстру кваліфікацій — Класифікатора професій є держава.
Держателем та адміністратором Єдиного реєстру кваліфікацій — Класифікатора професій від імені держави є Національне агентство кваліфікацій.
Держатель Єдиного реєстру кваліфікацій — Класифікатора професій є володільцем реєстрових даних, які містяться в ньому.
Доступ до реєстрових даних Єдиного реєстру кваліфікацій — Класифікатора професій є відкритим та безоплатним.
Єдиний реєстр кваліфікацій — Класифікатор професій забезпечує обмін аналітичними, агрегованими даними, а також електронну інформаційну взаємодію з Єдиною державною електронною базою з питань освіти, Єдиною інформаційно-аналітичною системою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, Реєстром застрахованих осіб, Єдиним порталом вакансій EURES (Європейської мережі служб зайнятості), інформаційною системою органів державної статистики, інформаційно-комунікаційними системами Пенсійного фонду України.
Дані в Єдиному реєстрі кваліфікацій — Класифікаторі професій формуються з урахуванням міжнародної стандартної класифікації видів занять (International Standard Classification of Occupations — ISCO).