09.05.2022

Звільнення від плати за землю: а як же доходи бюджету?

Звільнення від плати за землю на період воєнного стану — це, без сумніву, плюс для платників податків. Але водночас це мінус для місцевих бюджетів. Адже плата за землю є вагомим джерелом їх наповнення. Як у цій ситуації діяти органам місцевого самоврядування (далі — ОМС)? Далі про все по черзі.

Звільнення від плати за землю

У разі якщо під час воєнного стану в Україні платник податків не має змоги своєчасно виконати свій податковий обов’язок (сплатити податки і збори, подати звітність), він звільняється від відповідальності, передбаченої ПКУ.

При цьому є умова: такий платник податків виконає відповідні обов’язки протягом шести місяців після припинення (скасування) воєнного стану. Це передбачено п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ та п.п. 4 п. 3 Закону № 2142*.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24.03.2022 № 2142-IX.

Це звільнення — загальне. Воно стосується абсолютно всіх платників податків, які не мають змоги виконати свої податкові обов’язки щодо всіх податків під час війни. Не стали винятком і платники плати за землю. Про це свідчать норми Закону № 2120**.