19.02.2024
У запитанні нашого читача йдеться про оренду саме окремого індивідуально визначеного майна.
Умови надання в оренду майна, яке знаходиться в державній чи комунальній власності, унормовує Закон № 157*. Зокрема, об’єктом оренди, який регулюється цим Законом, є інше окреме індивідуально визначене майно (ч. 1 ст. 3 Закону № 157).
* Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX.
Якщо об’єктом оренди є окреме індивідуально визначене майно (крім транспортних засобів), то розмір стартової орендної плати визначається на підставі Методики № 630*. Це передбачено у п. 52 Порядку № 483**.
Нагадаємо: Методика № 630 визначає механізм визначення розміру плати за оренду об’єктів саме державної власності.
Щодо об’єктів комунальної власності, то органи місцевого самоврядування можуть прийняти свої місцеві Методики розрахунку орендної плати такого майна.
У разі якщо місцева Методика визначення розміру орендної плати не затверджена, у питаннях оренди комунального майна слід керуватися нормами Методики № 630. Про це зазначено у ч. 2 ст. 17 Закону № 157.
Розмір орендної плати іншого окремого індивідуально визначеного майна визначається відповідно до пп. 6, 7, 14 Методики № 630.
Також зауважте: згідно з п. 4 Методики № 630 до плати за оренду іншого окремого індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладеного договору зобов’язаний надавати орендарю балансоутримувач.
Насамперед слід розуміти, що наразі чинне орендне законодавство базується на видах орендарів та орендодавців, а не на видах майна, як це було раніше.
УВАГА!
Правила індексації орендної плати окремого індивідуально визначеного майна нічим не відрізняються від індексації орендної плати нерухомого майна
Докладніше про ці правила читайте у матеріалі «Індексація орендної плати: як розрахувати» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 7 (ср. ).
Конкретний порядок проведення індексації орендної плати залежить від того, чи передано майно в оренду за результатами аукціону чи без його проведення. Це також було описано у вищезгаданому матеріалі.
Коротко нагадаємо: якщо майно надано в оренду без аукціону, то розмір орендної плати за перший місяць оренди встановлюють шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць.
У разі ж, якщо майно надано в оренду на підставі проведення аукціону, то орендну плату за січень — грудень другого року оренди визначаємо шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди.
Оренда плата за січень — грудень третього і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, яка сплачувалася у попередньому році, на середньорічний індекс інфляції такого року.
До речі, перелік тих, хто має право на отримання в оренду державного та комунального майна без проведення аукціону, визначений у ст. 15 Закону № 157.
Якщо ж орендна плата визначена на рівні 1 грн на рік, то індексацію проводити не потрібно.