22.07.2024

Лампи освітлення: обліковуємо та списуємо правильно

Бюджетна установа придбала лампи освітлення (енергоощадні LED-лампи та люмінесцентні). Як правильно вести облік таких ламп? Коли саме їх слід списувати з балансу: відразу після встановлення чи коли вони фактично стають непридатними? Чи підлягають вони утилізації?

Лампи освітлення → МШП

Бюджетні установи придбавають різні типи ламп для освітлення приміщень. Наразі це переважно енергоощадні LED-лампи та люмінесцентні.

Традиційно, під час віднесення матеріальних цінностей до тієї чи іншої категорії активів установи орієнтуються на такий показник, як строк використання.

Щодо строку використання LED-ламп, то їх виробники наводять різні цифри. Узагалі такий середній показник для LED-лампи — від 20 до 50 тис. годин залежно від бренду. Тобто такої лампи вистачить максимально на 50 тис. годин, що відповідає 2083 дням або 5 рокам безперервної роботи.

Що стосується люмінесцентних ламп, то їх строк використання не перевищує один рік.

З огляду на те, що строк експлуатації LED-лампи перевищує рік, за загальними правилами такі активи правильно було б визнавати не запасами, а відносити до малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА) та обліковувати на субрахунку 1113 «Малоцінні необоротні матеріальні активи».

Але, відверто кажучи, треба ще пошукати бухгалтера, який щодо кожної LED-лампи дотримуватиметься правил введення в експлуатацію, обліку та списання, передбачених для МНМА.

Поготів, вартість LED-лампи та інших ламп невелика, тому такі активи доцільно обліковувати у складі запасів. Зокрема, для їх обліку слід застосовувати субрахунок 1812 «Малоцінні та швидкозношувані предмети».