06.05.2024
Система електронного адміністрування (далі — СЕА) ПДВ — неодмінний супутник усіх платників ПДВ. Тобто кожна установа — платник ПДВ відкриває спеціальний електронний рахунок для обліку коштів у СЕА ПДВ.
Законодавчі підстави для застосування електронного рахунку СЕА ПДВ передбачено ст. 2001 ПКУ*. Механізм відкриття такого рахунку, особливості складання податкових накладних (далі — ПН) та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до ПН у такій системі, а також проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначеного рахунку визначено Порядком № 569**.
* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
По суті, ПДВ-рахунок — це небюджетний рахунок, відкритий в органі Казначейства на ім’я бюджетної установи — платника ПДВ, але з особливим режимом використання коштів на цьому рахунку. Такий рахунок бюджетним установам — платникам ПДВ відкриває орган Казначейства.
Бюджетна установа — платник ПДВ самостійно перераховує на такий ПДВ-рахунок зі свого спеціального реєстраційного рахунку або поточного банківського рахунку (за його наявності) суму, необхідну для погашення зобов’язань з ПДВ за звітний період. Та головне — кошти з ПДВ-рахунку можливо використати тільки для сплати зобов’язань з ПДВ.
Зі свого боку, орган Казначейства на підставі спеціального реєстру, отриманого від податкового органу, з відповідними сумами зобов’язань з ПДВ за звітний період, перераховує з ПДВ-рахунків платників суми ПДВ виключно до бюджету. Тобто списання коштів з ПДВ-рахунку відбувається без безпосередньої участі установи — платника ПДВ.
Оскільки ПДВ-рахунок відкрито на ім’я бюджетної установи, рух коштів за цим рахунком слід обов’язково узагальнювати на відповідних рахунках бухобліку. Для цього бюджетна установа може застосовувати такі аналітичні рахунки, відкриті до субрахунків 2314 та 6311, як:
— 2314/ПДВ — для обліку коштів на ПДВ-рахунку;
— 6311/ПДВ-рахунок — для обліку розрахунків на ПДВ-рахунку.
Традиційно застосування таких аналітичних рахунків установа має передбачити у своїх розпорядчих документах про організацію бухгалтерського обліку. І передусім йдеться про робочий план рахунків установи.
Декілька слів щодо реєстраційного ліміту на ПДВ-рахунку. Під таким лімітом розуміють суму, на яку платник ПДВ має право зареєструвати ПН в Єдиному реєстрі ПН, та обчислюють за формулою, визначеною п. 2001.3 ПКУ. Та головне — цей показник не має жодного стосунку до бухобліку установи.
Що стосується порядку відображення в бухобліку операцій із застосуванням ПДВ-рахунку, то тут немає нічого складного.
Так, поповнення ПДВ-рахунку установа здійснює зі свого спеціального реєстраційного рахунку або поточного банківського рахунку (за його наявності). Підтвердженням факту перерахування таких коштів на відкритий ПДВ-рахунок установи буде платіжна інструкція. На дату зарахування коштів на такий ПДВ-рахунок у бухобліку робимо запис: Дт 2314/ПДВ — Кт 2313.
Зауважте: бюджетна установа має стежити, чи достатньо коштів для сплати податкових зобов’язань з ПДВ на ПДВ-рахунку. Дізнатися про залишок коштів на ПДВ-рахунку нескладно — достатньо зазирнути в Електронний кабінет до меню «Система електронного адміністрування ПДВ» / «Реєстр транзакцій».
Щоб дізнатися, скільки грошей у платника на ПДВ-рахунку на цей момент, слід надіслати Запит за формою J/F1302301. У відповідь платник отримає Витяг про реквізити електронного рахунку й інформацію щодо залишку коштів на такому рахунку.
Тож після визначення суми податкових зобов’язань з ПДВ за звітний період та подання декларації з ПДВ перевірте, чи достатньо коштів для сплати податкових зобов’язань на вашому ПДВ-рахунку. За потреби поповніть ПДВ-рахунок на необхідну суму.
На дату списання Казначейством з ПДВ-рахунку відповідних сум та перерахування їх до бюджету установа має зробити запис в бухобліку: Дт 6311/ПДВ-рахунок — Кт 2314/ПДВ.
Баланс (ф. № 1-дс). Залишок коштів на ПДВ-рахунку установа показує за кодом ряд. 1162 «Грошові кошти та їх еквіваленти розпорядників бюджетних коштів та державних цільових фондів у Казначействі».
Звіт про рух грошових коштів (ф. № 3-дс). Свого часу Мінфін зауважив: рух коштів на ПДВ-рахунку має знайти своє відображення у формі № 3-дс. Пояснення щодо порядку відображення таких сум у цій формі фінзвітності наведено в Методологічних роз’ясненнях*. Зокрема, Мінфін пропонував відображати рух коштів на ПДВ-рахунку за кодом ряд. 3090 «Інші надходження» та 3180 «Інші витрати».
На думку Мінфіну, такий порядок відображення руху зазначених коштів дозволить дотриматися вимог Методрекомендацій № 1170* щодо порівнянності показників фінзвітності, а саме: ряд. 3425 = ряд. 3400 + ряд. 3405 + ряд. 3410 - ряд. 3415 +/- ряд. 3420.