06.01.2025

Залишок субвенції на харчування учнів молодших класів: який порядок використання?

Чи обов’язково слід використати всі кошти державної субвенції на харчування учнів 1 — 4 класів у 2024 році? Чи потрібно повертати залишки коштів за цією субвенцією до бюджету?

Субвенція на харчування учнів 1 — 4 класів

Нагадаємо: у 2024 році уряд запровадив безоплатне харчування для учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти (далі — ЗЗСО). З цією метою до місцевих бюджетів було надано субвенцію з державного бюджету відповідно до Порядку № 1145*.

* Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти у 2024 році, затверджений постановою КМУ від 04.10.2024 № 1145.

Ця субвенція спрямовується на забезпечення одноразовим гарячим харчуванням учнів початкових класів ЗЗСО.

До закладів освіти, які можуть скористатися цією субвенцією, належать початкові школи, гімназії, ліцеї, які провадять освітню діяльність на відповідному рівні повної загальної середньої освіти.

При цьому кратність харчування, встановлена ЗЗСО, значення не має.

Забезпечення такого харчування може здійснюватися:

— ЗЗСО самостійно (працівниками, які входять до штатного розпису закладу освіти),

або

— надавачами послуг з харчування (кейтеринг або аутсорсинг).

Відповідно за рахунок коштів цієї субвенції здійснюють видатки на:

— придбання продуктів харчування — у разі забезпечення такого харчування ЗЗСО самостійно;

— оплату послуг кейтерингу та/або аутсорсингу — у разі забезпечення такого харчування надавачами послуг з харчування (кейтеринг або аутсорсинг).

У разі забезпечення харчування надавачами послуг з харчування (кейтеринг або аутсорсинг) за рахунок коштів субвенції оплачують не більш як 70 % вартості такої послуги.

Докладніше про умови отримання та використання цієї субвенції читайте у матеріалі «Субвенція на харчування учнів початкових класів: умови отримання та використання» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 38.

Чи потрібно повертати залишки субвенції?

На жаль, Порядок № 1145 не містить інформації про те, куди будуть спрямовані залишки зазначеної субвенції у разі їх утворення на кінець 2024 року. Ба більше, такої інформації не містять ані Закон про держбюджет — 2024*, ані Закон про держбюджет — 2025**. І поки що жодних роз’яснень щодо цього немає.

* Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX.

** Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IX.

Утім, поміркуємо разом і проаналізуємо, які дії мають відбуватися з такою субвенцією відповідно до норм чинного законодавства.

І насамперед важливо розуміти, що згідно з додатком 6 до Закону про держбюджет — 2024 така субвенція надається зі спеціального фонду держбюджету. Тоді як за загальним правилом на кінець бюджетного періоду Казначейство зберігає залишки коштів на рахунках спецфонду держбюджету та щодо субвенцій із спецфонду держбюджету на рахунках спецфонду місцевих бюджетів.

Ці залишки спрямовують на покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді з урахуванням цільового призначення таких коштів, якщо БКУ* або законами про держбюджет не встановлено інше. Це чітко передбачено ч. 2 ст. 57 БКУ. Аналогічну за змістом норму також містить п. 14.4 Порядку № 938**.

* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.

** Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений наказом Мінфіну від 23.08.2012 № 938.

Та, як випливає з п. 10 Порядку № 1145, Казначейство перераховує кошти цієї субвенції, зокрема, відповідно до Порядку № 938.

Водночас, виходячи зі ст. 57 БКУ, у разі відсутності відповідних бюджетних призначень на наступний бюджетний період залишки коштів спеціального фонду перераховуються до загального фонду державного бюджету.

У додатку 6 до Закону про держбюджет — 2025 субвенція на забезпечення харчуванням учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти передбачена. Тож вочевидь бюджетні призначення у 2025 році будуть.

З огляду на зазначене вище, ймовірно, такі залишки будуть збережені на рахунках місцевих бюджетів. Утім, якщо з’являться офіційні роз’яснення з приводу дій із залишками зазначеної субвенції, які утворились на кінець 2024 року, ми оперативно надамо таку інформацію нашим читачам.

А от щодо залишків коштів такої субвенції на кінець 2025 року ситуація вже відома, адже маємо новий Порядок № 1456*, який набере чинності 01.01.2025.

* Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти, затверджений постановою КМУ від 20.12.2024 № 1456.

Так, згідно з п. 10 Порядку № 1456 за умови забезпечення одноразовим гарячим харчуванням учнів початкових класів в повному обсязі залишок субвенції наприкінці поточного року може спрямовуватися на закупівлю продуктів харчування з розрахунку на 10 навчальних днів січня наступного року.