20.01.2025

Правила формування податкових зобов’язань та податкового кредиту для бюджетників

Бюджетна установа зареєстрована як платник ПДВ. Чи необхідно визначати податкові зобов’язання (далі — ПЗ) з ПДВ, якщо установа надає послуги, звільнені від оподаткування? Чи обов’язково нараховувати компенсуючі ПЗ? Як правильно формувати податковий кредит (далі — ПК)? Про все це читайте у цьому матеріалі.

Надання послуг, звільнених від ПДВ: як визначати податкові зобов’язання?

На бюджетні установи — платники ПДВ поширюються загальні правила оподаткування та обліку ПДВ.

Ба більше, дотримуватися таких правил слід навіть попри те, що бюджетні установи здійснюють як операції, звільнені від оподаткування ПДВ, так і ті, котрі оподатковуються ПДВ на загальних підставах. Також у цьому разі не має жодного значення той факт, що бюджетні установи провадять діяльність, яка фінансується за рахунок бюджетних коштів і не вважається господарською. Адже діяльність бюджетних установ спрямована не на отримання доходів, а на виконання законодавчо визначених функцій установи. Саме до таких висновків щодо бюджетників — платників ПДВ дійшли податківці у своєму роз’ясненні*.

* Роз’яснення ДПС «Щодо особливостей формування податкових зобов’язань та податкового кредиту бюджетними установами — платниками податку на додану вартість (далі — ПДВ) у разі одночасного використання придбаних товарів/послуг в оподатковуваних та не оподатковуваних ПДВ операціях, у т. ч. тих, що звільнені від оподаткування» від 11.12.2023.

Отже, правила, визначені ПКУ*, — єдині та обов’язкові для всіх платників ПДВ незалежно від форми власності платника (приватна, державна, комунальна) та типу здійснюваних ним операцій (звільнені від оподаткування ПДВ, оподатковувані).