27.01.2025

Земельний податок — 2025

Бюджетні установи — користувачі земельних ділянок на початку кожного року звітують про земельний податок за поточний рік. Як це зробити у 2025 році, читайте у цій статті.

Хто є платником земельного податку?

Земельний податок є одним із видів плати за землю. Платниками цього податку згідно з п. 269.1 ПКУ* є:

землевласники, тобто власники земельних ділянок або земельних часток (паїв);

постійні землекористувачі, тобто особи, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування.

* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Перелік юридичних осіб, які набувають права на постійне землекористування, визначено ст. 92 ЗКУ*.

* Земельний кодекс України від 25.10.2001 № 2768-III.

Так, до постійних землекористувачів, зокрема, належать і бюджетні установи. Вони набувають право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без установлення строку.

Підтвердженням права постійного користування земельною ділянкою є правовстановлюючі документи на земельну ділянку (державні акти, свідоцтва про реєстрацію речових прав тощо), а також дані земельного кадастру.

Зауважте: обов’язок щодо сплати земподатку виникає у вищезгаданих осіб (постійних землекористувачів) з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ПКУ).

Проте сам факт віднесення бюджетних установ до платників земельного податку ще не означає, що вони обов’язково сплачуватимуть цей податок. Деякі бюджетні установи-землевласники звільнені від сплати земподатку.

Пільги із земподатку для бюджетних установ

Для бюджетних установ податковим законодавством передбачено низку пільг зі сплати земподатку. У таблиці нижче пояснимо, якими саме пільгами зі сплати цього податку та на яких умовах користуються бюджетні установи.

Пільги зі сплати земельного податку для бюджетників