06.07.2009

Індекс для проведення індексації заробітної плати: як його розрахувати?

Стаття

ІНДЕКС ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ІНДЕКСАЦІЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ: ЯК ЙОГО РОЗРАХУВАТИ?

 

Як відомо, індекс споживчих цін для проведення індексації заробітної плати розраховують на підставі індексів інфляції, що публікуються Держкомстатом. Для зручності кожного місяця ми наводимо вже розраховані індекси.

Як розрахувати індекс самостійно, як його перевірити? Такі запитання час від часу виникають у наших читачів. Особливо багато їх надійшло в червні поточного року. Тому в цій консультації нагадаємо правила розрахунку індексу для проведення індексації заробітної плати.

 

Ольга ВІТКОВСЬКА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

Індексація грошових доходів

— це механізм підвищення грошових доходів населення, який дає можливість частково або повністю відшкодовувати зростання споживчих цін на товари та послуги.

Правила індексації грошових доходів громадян установлено

Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 р. № 1282-XII.

Механізм індексації грошових доходів громадян регулюється

Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078).

Згідно з

п. 11 Порядку № 1078 індексація проводиться в разі перевищення індексом споживчих цін, розрахованим наростаючим підсумком, порога індексації.

Поріг індексації

— величина індексу споживчих цін, яка дає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. Поріг індексації встановлено на рівні 101 %.

Індексація здійснюється з

першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін (п. 11 Порядку № 1078). Офіційне опублікування індексу споживчих цін відбувається до 10-го числа місяця, наступного за звітним.

Наприклад,

якщо індекс інфляції наростаючим підсумком перевищив 101 % у січні, то з урахуванням цього індексу заробітну плату слід індексувати тільки в березні.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення здійснюється наростаючим підсумком до перевищення індексом 101 %. Для проведення подальшої індексації розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком починається заново.

Дохід індексується з урахуванням чергового перевищення порога індексації через місяць після такого перевищення.

Наведемо на прикладі порядок розрахунку величини приросту індексу споживчих цін для проведення індексації.

Приклад.

Останнім базовим місяцем для працівника 1-го тарифного розряду Крамаренка П. Р. є грудень 2008 року.

Розрахуємо величину приросту індексу споживчих цін для проведення індексації його зарплати.