16.08.2010

Два листки непрацездатності підряд: як оплатити

Відповідь на запитання

ДВА ЛИСТКИ НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ ПІДРЯД: ЯК ОПЛАТИТИ?

 

Наталія ГРИШАГІНА, головний спеціаліст відділу страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності Міністерства праці та соціальної політики України

 

Працівник надав два листки непрацездатності підряд:

— перший видано з 24.05.2010 по 03.06.2010 р., висновок — продовжує хворіти (код-2);

— другий відкрито з 07.06.2010 по 18.06.2010 р. із зазначенням продовження листка № 1. Виходить, що один робочий день, а саме 04.06.2010 р. — випав. Працівник посилається на те, що цього дня не було потрібного лікаря.

Чи є другий листок непрацездатності новим і чи необхідно заново здійснювати розрахунок середньої заробітної плати?

(м. Харків)

 

Згідно зі

ст. 2 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 11.01.2001 р. № 2213-III при оплаті днів тимчасової непрацездатності унаслідок захворювання чи травми, не пов’язаної з нещасним випадком, перші п’ять днів хвороби оплачуються за рахунок роботодавця. Починаючи з шостого дня листок непрацездатності оплачується за рахунок коштів ФССТВП.

Підставою для оплати є оформлений належним чином листок непрацездатності. У загальному випадку оплата листків непрацездатності, що слідують один за одним, здійснюється таким чином.

Якщо другий листок непрацездатності є

продовженням першого (у кінці попереднього листка зазначено «продовжує хворіти» та а в заголовку наступного листка непрацездатності підкреслено фразу «продовження листка» та проставлено код «2»), то в цьому випадку листки непрацездатності належать до одного страхового випадку. Оплата другого листка здійснюється виходячи із середньої заробітної плати, розрахованої для першого листка непрацездатності. За рахунок коштів установи оплачуватимуться лише перші 5 календарних днів хвороби за першим листком непрацездатності, а інші дні — за рахунок коштів ФССТВП.

Якщо ж після першого листка непрацездатності видано

новий лікарняний, і навіть якщо між ними немає жодного відпрацьованого дня, другий листок непрацездатності з відміткою «первинний» вважатиметься новим страховим випадком. Розраховувати середню заробітну плату слід окремо для кожного страхового випадку (абз. 2 п. 6 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат із загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266). Перші п’ять днів непрацездатності за другим листком оплачуються рахунок коштів установи.

У вашому випадку згідно з позначками в листку непрацездатності другий листок непрацездатності є продовженням першого,

але між першим і другим листками непрацездатності крім вихідних днів є один робочий день 04.06.2010 р. Цього дня, тобто 04.06.2010 р., працівник повинен був вийти на роботу. Якщо ж це не було можливим з причини стану здоров’я чи з інших причин, то його відсутність на роботі слід було належним чином оформити (узяти один день відпустки за свій рахунок).

У цьому випадку другий листок непрацездатності оформлено неправильно і він не може бути продовженням першого. Такий листок непрацездатності є первинним і оплачується в порядку, розглянутому вище, тобто перші п’ять днів непрацездатності за другим листком оплачуються за рахунок коштів установи, а починаючи з шостого — за рахунок коштів ФССТВП.