07.06.2010

Щодо оплати дня встановлення медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) інвалідності

Лист від 31.03.2010 р. № 04-06/

ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

ЩОДО ОПЛАТИ ДНЯ ВСТАНОВЛЕННЯ МЕДИКО-СОЦІАЛЬНОЮ ЕКСПЕРТНОЮ КОМІСІЄЮ (МСЕК) ІНВАЛІДНОСТІ

Лист від 31.03.2010 р. № 04-06/Ш-155з-230

 

Розглянувши звернення щодо оплати дня встановлення медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) інвалідності, повідомляємо.

Згідно із абзацом 1 статті 2 Закон України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 11.01.2001 р. № 2213-III допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, виплачується застрахованим особам Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до пункту 7 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1317, МСЕК проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження документів.

Згідно з пунктом 4.3 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я від 13.11.2001 р. № 455, у разі визнання хворого інвалідом листок непрацездатності закривається днем надходження документів хворого на МСЕК, дата встановлення інвалідності обов’язково вказується у листку непрацездатності.

Оскільки, згідно з <…> листом, з 10 по 16 лютого 2010 року МСЕК проводила огляд для встановлення інвалідності, то

листок непрацездатності у даному випадку закривається днем надходження документів на МСЕК і допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду надається також до дня надходження документів на МСЕК, тобто період з 10 по 16 лютого 2010 року оплаті не підлягає.

 

Заступник директора С. Буринський

 

Коментар редакції

 

ЯКЩО ЛІКАРНЯНИЙ ЛИСТОК ЗАКРИВАЄТЬСЯ
У ЗВ’ЯЗКУ З УСТАНОВЛЕННЯМ ІНВАЛІДНОСТІ

У

листі, що коментується, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФССТВП) роз’яснив, що в разі встановлення працівнику інвалідності лікарняний листок оплачується до дня надходження документів до медико-соціальної експертної комісії (далі — МСЕК). Аргументи такі.

По-перше

, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується ФССТВП починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності (ст. 2 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 11.01.2001 р. № 2213-III).

По-друге

, у разі визнання хворого інвалідом листок непрацездатності закривається днем надходження документів хворого до МСЕК, дата встановлення інвалідності обов’язково зазначається в листку непрацездатності (п. 4.3 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455).

Наголосимо, що при цьому

дата встановлення інвалідності має збігатися з днем надходження (реєстрації) документів до МСЕК (п. 3.11 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої спільним наказом МОЗ, Мінпраці, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406).

Отже, листок непрацездатності має бути закрито на дату встановлення інвалідності. При оплаті листка непрацездатності

день установлення інвалідності не включається до періоду тимчасової непрацездатності та не оплачується.

При цьому згідно з

п. 7 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2009 р. № 1317, МСЕК проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, яка звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження документів. Оскільки листок непрацездатності закривається днем надходження документів хворого до МСЕК, то, відповідно, ці дні оплаті не підлягають.

З моменту встановлення інвалідності у працівника виникає право на отримання матеріального забезпечення (пенсії) за інвалідністю, тобто з цього часу він

є соціально захищеним.

Якщо працівника у зв’язку з установленням інвалідності не звільняють, то

після виходу на роботу він матиме право на допомогу по тимчасовій непрацездатності при настанні страхового випадку. Аналогічні роз’яснення було наведено в консультації фахівця Мінпраці в газеті «Бюджетна бухгалтерія», 2010, № 13, с. 26.