06.06.2011

Чи можна вчителю працювати після виходу на пенсію за вислугою років

Відповідь на запитання

ЧИ МОЖНА ВЧИТЕЛЮ ПРАЦЮВАТИ ПІСЛЯ ВИХОДУ НА ПЕНСІЮ ЗА ВИСЛУГОЮ РОКІВ

 

Світлана МЕРЕНКОВА, провідний контролер-ревізор КРВ у м. Харкові

 

Учитель загальноосвітньої школи в серпні 2010 року вийшла на пенсію за вислугою років. З 1 вересня 2010 року її призначено за основною посадою лаборантом на 0,25 ставки та вчителем за сумісництвом. Якою може бути максимальна тривалість роботи за сумісництвом?

(Полтавська обл.)

 

У цьому питанні слід керуватися насамперед

Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 р. № 1788-ХІІ (далі — Закон № 1788).

Так, відповідно до

п. «е» ст. 55 Закону № 1788 право на пенсію за вислугу років незалежно від віку мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення за наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років.

Пенсії за вислугу років установлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах,

виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком (ст. 51 Закону № 1788).

Таким чином, підставою пенсійного забезпечення за вислугу років

є втрата професійної працездатності або професійної придатності до настання пенсійного віку (для жінок — до 55 років).

Згідно зі

ст. 7 Закону № 1788 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на пенсію (абз. 2 ст. 7 Закону № 1788).

Виходячи з викладеного, при наданні пенсії за вислугу років учителя визнали таким, що втратив професійну працездатність або придатність. Він мав залишити роботу, яка дала право на пенсію (у цьому випадку посаду вчителя).

Таким чином, обіймати посаду вчителя або вести години викладання незалежно від того, є робота основною чи сумісництвом, цей працівник не може

.