14.11.2011
ШТАТНИЙ РОЗПИС НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИХ КОМПЛЕКСІВ
Світлана МЕРЕНКОВА, провідний контролер-ревізор КРВ у м. Харкові
Чи входять до розрахунку штатних одиниць загальноосвітньої школи класи, розташовані в дитячому дошкільному закладі, та штатні одиниці, розраховані в цьому закладі (крім учителів)?
(м. Київ)
Згідно з п. 1 Положення про навчально-виховний комплекс «дошкільний навчальний заклад — загальноосвітній навчальний заклад», «загальноосвітній навчальний заклад — дошкільний навчальний заклад», затвердженого постановою КМУ від 12.03.2003 р. № 306 (далі — Положення № 306), навчально-виховний комплекс «дошкільний навчальний заклад — загальноосвітній навчальний заклад», «загальноосвітній навчальний заклад — дошкільний навчальний заклад» — це навчальний заклад, що забезпечує реалізацію права громадян на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти.
Навчально-виховний комплекс складається із двох підрозділів — дошкільного та шкільного.
Дошкільний підрозділ забезпечує належний рівень дошкільної освіти дітей віком від двох місяців до шести (семи) років відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти (державного стандарту, що містить норми і положення, які визначають державні вимоги до рівня розвиненості та вихованості дитини дошкільного віку, а також умови, за яких вони можуть бути досягнуті).
Шкільний підрозділ забезпечує належний рівень загальноосвітньої підготовки учнів згідно з вимогами Державного стандарту загальної середньої освіти (зведення норм і положень, що визначають державні вимоги до освіченості учнів і випускників шкіл на рівні початкової, базової і повної загальної середньої освіти та гарантії держави у її досягненні). У складі шкільного підрозділу можуть бути класи з поглибленим вивченням окремих предметів, групи продовженого дня, пришкільний інтернат для учнів, які проживають у віддалених районах тощо.
До першого класу шкільного підрозділу переводяться діти, як правило, з шести років.
Підрозділи навчально-виховного комплексу розміщуються в окремих будівлях (початкові класи можуть бути в одній будівлі з дошкільними групами).
Згідно з п. 21 Положення № 306 штатні розписи навчально-виховного комплексу встановлюються відповідним органом управління освітою на основі Типових штатних нормативів, затверджених Міносвіти за погодженням з Мінфіном.
Відразу зауважимо, що наразі це питання повністю нормативно не врегульовано.
Так, з 1 січня 2011 року набрали чинності Типові штатні нормативи дошкільних навчальних закладів, затверджені наказом Міносвіти від 04.11.2010 р. № 1055 (далі — Типові штатні нормативи № 1055).
Згідно з п. 16 розд. І Типових штатних нормативів № 1055 штатні нормативи працівників дошкільних підрозділів навчально-виховних комплексів «дошкільний навчальний заклад — загальноосвітній навчальний заклад», «загальноосвітній навчальний заклад — дошкільний навчальний заклад» розраховуються відповідно до цих штатних нормативів.
Що ж до штатних нормативів працівників шкільного підрозділу , то наразі в цьому питанні керуються Методичними рекомендаціями з питань порядку формування штатів загальноосвітніх навчально-виховних закладів, наведеними в листі Міносвіти від 19.09.2001 р. № 1/9-234 (далі — Методичні рекомендації № 1/9-234), а з 01.09.2012 р. — Типовими штатними нормативами загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими наказом Міносвіти від 06.12.2010 р. № 1205 (далі — Типові штатні нормативи № 1205).
Так, п. 3 Типових штатних нормативів № 1205 передбачено, що при визначенні штатного розпису школи кількість учнів шестирічного віку, навчання яких організоване в дошкільному навчальному закладі, не враховується.
Однак, як уже зазначалося, наразі в цьому питанні керуються Методичними рекомендаціями № 1/9-234, якими передбачено, що кількість окремих штатних одиниць, а саме: заступників директора, завгоспа, педагога-організатора, секретаря, завідувача бібліотеки (бібліотекаря), працівника з обслуговування та поточного ремонту будівель, споруд та обладнання, керівника гуртка, вводиться до штатного розпису школи залежно від кількості класів та учнів.
При цьому чи входять до розрахунку штатних одиниць загальноосвітньої школи класи (учні), розташовані в дитячій дошкільній установі, Методичними рекомендаціями № 1/9-234 не обумовлено.
У зв’язку з цим Міносвіти в листі від 18.06.2001 р. № 1/9-231 зазначило: при визначенні чисельності адміністративно-господарського, навчально-допоміжного та обслуговуючого персоналу загальноосвітнього навчального закладу клас (учні), що функціонує на базі дошкільного навчального закладу, не враховується.