09.01.2012

Індексація зарплати після виходу працівниці з відпустки для догляду за дитиною

Відповідь на запитання

ІНДЕКСАЦІЯ ЗАРПЛАТИ ПІСЛЯ ВИХОДУ ПРАЦІВНИЦІ З ВІДПУСТКИ ДЛЯ ДОГЛЯДУ ЗА ДИТИНОЮ

 

Жанна ЛАВРЕНТЬЄВА, головний спеціаліст відділу рівня життя та моніторингу бідності

 

Працівниця на момент виходу у відпустку для догляду за дитиною до трьох років обіймала посаду начальника відділу. Її посадовий оклад дорівнював 1083,00 грн. Вийшовши на роботу після закінчення такої відпустки вона обійняла посаду головного спеціаліста цього ж відділу. При цьому її посадовий оклад зменшився та склав 960,00 грн.

Який місяць у цьому випадку слід вважати базовим для індексації заробітної плати такої працівниці?

(м. Севастополь)

 

При проведенні індексації заробітної плати працівників необхідно керуватися Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078).

Загальний підхід до визначення базового місяця викладено в п. 5 цього Порядку, в якому зазначено, що базовим при розрахунку індексу споживчих цін вважається місяць, в якому відбувається підвищення доходів громадян. Індексація за цей місяць не нараховується, і з наступного за базовим місяця для проведення подальшої індексації розраховується наростаючим підсумком новий індекс споживчих цін до перевищення порога індексації 101 %.

У разі виходу працівниці на роботу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку за медичними показаннями) базовим місяцем при проведенні індексації вважається місяць, в якому відбулося останнє підвищення заробітної плати на посаді, яку вона обіймає.

Однак у випадку, що розглядається, у період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною до трьох років її було переведено на іншу посаду.

Механізму проведення індексації під час переходу працівника на іншу посаду Порядком № 1078 не передбачено. Проте якщо перехід працівника на іншу посаду супроводжується зростанням його доходу (п. 5 Порядку № 1078) і сума підвищення доходу перевищує суму індексації, яку могло бути нараховано на попередній посаді, то місяць переходу можна вважати базовим та індексацію за цей місяць не проводити.

Оскільки в цьому випадку підвищення заробітної плати при переході на іншу посаду не відбулося, то базовим при проведенні індексації залишається місяць останнього підвищення заробітної плати працівниці.

 

 

Працівниця, яка обіймає посаду головного спеціаліста управління, 01.08.2011 р. вийшла на роботу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до трьох років. Із серпня 2011 року їй було встановлено надбавку за високі досягнення у праці.

Чи буде цей місяць базовим, якщо для відповідної категорії працівників базовим є лютий 2008 року?

(Донецька обл.)

 

У разі виходу працівниці на роботу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку базовим при проведенні індексації вважається місяць, в якому відбулося останнє підвищення заробітної плати на посаді, яку вона обіймає .

Водночас у місяці виходу на роботу жінці-держслужбовцю встановлено надбавку за високі досягнення у праці.

Згідно з п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, що не мають разового характеру. До індексованих доходів належить оплата праці працівників установ, організацій, яка включає оплату праці за виконану роботу відповідно до тарифних розцінок (окладів), доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 р. № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, за високі досягнення у праці та інших надбавок.

Надбавка за високі досягнення у праці включається до загального доходу працівника як складова заробітної плати, тому місяць її встановлення є базовим при проведенні індексації. При цьому місяць підвищення зарплати (п. 5 Порядку № 1078) вважається базовим, якщо сума підвищення грошових доходів перевищила суму індексації, яку могло бути нараховано в цьому місяці. В іншому разі місяць підвищення не вважається базовим, і доходи індексують у загальному порядку.

Таким чином, місяць установлення надбавки за високі досягнення у праці (у цьому випадку — серпень 2011 року) можна прийняти за базовий з метою проведення індексації за умови, що сума збільшення заробітної плати за рахунок установлення надбавки за високі досягнення у праці перевищила суму індексації, яку могло бути нараховано в цьому місяці. Для такого порівняння береться розрахунок усіх постійних складових заробітної плати за повний робочий місяць.