01.07.2024

Придбання бойлера: в яку чергу можливо?

Потрібно придбати бойлер для нагрівання води. В яку чергу можна провести такі видатки?

Установлення бойлера — капремонт

Передусім зауважте: роботи з установлення нового бойлера належать до капітального ремонту будівлі. Про це свідчать норми Примірного переліку № 150*.

* Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджений наказом Держжитлокомунгоспу України 10.08.2004 № 150.

Так, до капітального ремонту належать роботи з:

— установлення бойлерів (п.п. 2.11.8 Примірного переліку № 150);

— установлення нового або заміна такого, що вийшов з ладу, бойлера (п.п. 2.14.5 Примірного переліку № 150).

При цьому бойлер цілком можна віднести до будівельних матеріалів. На користь цього свідчить призначення субрахунку 1513 «Будівельні матеріали», наведене у Порядку № 1219*.

* Порядок застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затверджений наказом Мінфіну від 29.12.2015 № 1219.

Зокрема, на цьому субрахунку ведеться облік обладнання для опалювальної, вентиляційної, санітарно-технічної систем (опалювальні котли, радіатори тощо), обладнання, яке потребує монтажу, а також комплекти запасних частин до такого обладнання, вітчизняне та імпортне обладнання, що потребує монтажу і призначене для встановлення, та інші матеріальні цінності, необхідні для будівництва.

Тож вартість бойлера може бути включена до загальної вартості робіт із капітального ремонту.

Придбання бойлера як окремого об’єкта ОЗ чи МНМА

Також придбати бойлер можливо як окремий об’єкт основних засобів (далі — ОЗ) чи малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА) — залежно від його вартості та приписів облікової політики установи. Тож аби визначитися із порядком обліку бойлера, передусім слід зазирнути до положення про облікову політику вашої установи та з’ясувати, за яким вартісним критерієм визначаються об’єкти ОЗ саме у вас.

Також майте на увазі: у разі придбання бойлера як окремого об’єкта ОЗ чи МНМА вам доведеться здійснити витрати на його встановлення, звісно, якщо не маєте відповідних фахівців у штаті вашої установи.

В яку чергу здійснити видатки?

Черговість здійснення видатків у період дії воєнного стану визначає Порядок № 590*.

* Порядок виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затверджений постановою КМУ від 09.06.2021 № 590.

Першочерговими незмінно залишаються видатки на національну безпеку та оборону. Більшість же видатків можливо здійснити у другу чергу. Їх коло окреслене у п. 19 Порядку № 590.

Зручну таблицю з черговістю видатків ви знайдете у матеріалі «Оновлений Порядок № 590: вивчаємо разом» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 10.

Також нагадаємо, що всі другочергові видатки можливо здійснювати як за загальним, так і за спеціальним фондом.

Як свідчать норми п. 19 Порядку № 590, у другу чергу можна проводити видатки на придбання матеріалів, будівельних матеріалів, інвентарю та інструментів для проведення ремонтних робіт господарським способом.

Вид ремонту (поточний чи капітальний) значення не має. Уточнено лише спосіб його проведення — господарський.

Тож цілком можливо придбати бойлер та вставити його самостійно.

Інший варіант — придбати і встановити бойлер у рамках видатків на підготовлення об’єктів до опалювального сезону та заходів з енергозбереження. Такі видатки також передбачені п. 19 Порядку № 590 як такі, що можуть бути здійснені у другу чергу.

І вкотре нагадуємо: щоб орган Казначейства провів видатки без проблем, зазначайте у платіжній інструкції призначення платежу саме так, як названі ці видатки у п. 19 Порядку № 590.

Який КЕКВ застосувати?

Під час обрання КЕКВ, традиційно, виходимо з економічної суті платежу та керуємося Інструкцією № 333*.

* Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333.

Спочатку розглянемо варіант, коли бойлер придбаний у рамках проведення капремонту.

Щодо застосування КЕКВ у цьому разі, то незалежно від способу проведення капремонту (підрядний чи господарський) видатки на придбання будівельних матеріалів за рахунок коштів, передбачених на капітальний ремонт інших об’єктів і використовуваних у процесі ремонтних робіт, слід проводити за КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів». Це передбачено п.п. 4 п.п. 3.1.3.2 Інструкції № 333.

А тепер щодо придбання бойлера як окремого ОЗ чи МНМА та його встановлення. І у цьому разі застосування КЕКВ напряму залежить від вартості бойлера.

Тож якщо згідно з обліковою політикою бюджетної установи бойлер належить до основних засобів, то видатки на його придбання слід спланувати і провести за КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування».

Якщо ж такий бойлер за вартістю не дотягує до зазначеної у обліковій політиці межі та не підлягає зарахуванню до складу основних засобів, то видатки на його придбання слід спланувати і провести за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар».

У разі якщо видатки на встановлення бойлера входять до його вартості придбання, то їх слід здійснювати за кодом придбання, тобто за КЕКВ 3110 чи 2210 відповідно.

Якщо ж видатки на встановлення бойлера здійснюватимуться за окремим договором, тоді застосуйте КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)».