10.06.2024

Документи про освіту: за чий кошт?

Чи повинні студенти коледжу сплачувати за свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти? Яким нормативним документом керуватися в цьому питанні? На якому субрахунку слід обліковувати такі документи?

Отримання документів про освіту: безкоштовно чи ні?

Наразі процедура замовлення, видачі та обліку документів про освіту, які виготовляють на основі фотокомп’ютерних технологій, прописана в Порядку № 811*. А от перелік освітніх документів, які виготовляють за рахунок бюджетних коштів, визначено в окремому документі. Маємо на увазі Порядок № 131**.

* Порядок замовлення документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту, видачі та обліку їх карток, затверджений наказом МОН від 10.12.2003 № 811.

** Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації загальнодержавних заходів у сфері освіти, затверджений постановою КМУ від 19.02.2020 № 131.

Так, у 2024 році за рахунок бюджетних коштів виготовляють такі документи про освіту, як (п. 11 Порядку № 131):

1) свідоцтва про здобуття базової середньої освіти, базової середньої освіти з відзнакою, повної загальної середньої освіти, повної загальної середньої освіти з відзнакою (для осіб, нагороджених срібною медаллю «За досягнення у навчанні»), повної загальної середньої освіти з відзнакою (для осіб, нагороджених золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні»), базової середньої освіти (для осіб з особливими освітніми потребами, зумовленими порушеннями інтелектуального розвитку), у т. ч. у випадках, визначених законодавством, з урахуванням забезпечення доступності відтвореної на таких свідоцтвах інформації (з використанням шрифту Брайля);

2) додатки до свідоцтв про здобуття базової середньої освіти, повної загальної середньої освіти, базової середньої освіти (для осіб з особливими освітніми потребами, зумовленими порушеннями інтелектуального розвитку);

3) довідки про закінчення повного курсу навчання (для осіб з помірними інтелектуальними порушеннями);

4) похвальні листи та похвальні грамоти.

Зазначені документи безкоштовно отримують особи, які здобули базову середню чи повну загальну середню освіту в закладах загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти, що утримуються за кошти державного або місцевих бюджетів.

УВАГА!

Виготовлення інших документів про освіту, а також про вчені звання та дублікатів випускних документів про освіту здійснюється за рахунок коштів осіб, які їх отримують

І передусім це стосується випускників приватних закладів освіти та осіб, які навчалися за контрактною формою навчання. Вони сплачують за документи про освіту в обов’язковому порядку. Про особливості виготовлення та проведення розрахунків за освітні документи для випускників у 2024 році МОН також роз’яснило у своєму листі «Щодо порядку забезпечення документами про базову середню освіту та повну загальну середню освіту у 2024 році» від 25.04.2024 № 1/7197-24 (ср. ).

Нюанси бухобліку освітніх документів

Для бухгалтера освітнього закладу документи про освіту є звичайним бланком документів. З огляду на це, визначимо основні вимоги до обліку таких документів.

По-перше, отримані документи про освіту підлягають зарахуванню на баланс до складу запасів. Зокрема, для обліку освітніх документів можна застосовувати один із субрахунків:

1812 «Малоцінні та швидкозношувані предмети»

або

1815 «Активи для розподілу, передачі, продажу».

По-друге, документи про освіту не належать до грошових документів. Адже про такі документи немає жодної згадки в переліку грошових документів, наведеному в п. 2.6 Порядку № 372*.

* Порядок бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установ, затверджений наказом Мінфіну від 02.04.2014 № 372.

По-третє, документи про освіту не є бланками документів суворої звітності.

Свого часу Мінфін у своєму листі «Щодо обліку бланків дипломів про освіту та студентських квитків» від 21.12.2012 № 31-13020-04-10/30564 чітко роз’яснив підхід до обліку таких документів і прямо зазначив, що бланки документів про освіту не належать до бланків документів суворої звітності.

Тож навіть не сумнівайтесь: їх не потрібно обліковувати ані на субрахунку 1816 «Інші нефінансові активи», ані на позабалансовому субрахунку 081 «Бланки документів суворої звітності розпорядників бюджетних коштів».

І по-четверте, вартість таких документів списуємо з балансу за фактом видачі здобувачам освіти.

На підтвердження факту видачі документів про освіту заклад освіти заповнює Журнал обліку та видачі документів про освіту з урахуванням вимог п. 4.3 Порядку № 811. Після цього списуємо з балансу видані освітні документи (Дт 8013 (8113) — Кт 1812 (1815).

Висновки

  • Особи, які навчаються за бюджетні кошти, освітні документи отримують безкоштовно. Випускники приватних навчальних закладів та особи, які навчалися за контрактною формою навчання, сплачують певну плату за отримані документи.
  • Бланки освітніх документів є звичайним бланком документів для освітнього закладу. Тому їх зараховуємо на баланс та обліковуємо у складі активів.