28.04.2025

Розмежування послуг електропостачання між орендарями

Дві бюджетні установи орендують нежитлові приміщення в одній будівлі. В одному із приміщень встановлено електролічильник. Чи може бюджетна установа, в орендованому приміщенні якої є електролічильник, виставляти рахунок іншій бюджетній установі —орендарю на відшкодування витрат за спожиту електроенергію?

Відшкодування комунальних послуг орендарем

Спочатку пригадаємо загальний механізм відшкодування орендарем вартості спожитих комунальних послуг орендодавцю.

Для цього звернемося до норм Закону № 157* та Методики № 630**.

* Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX.

** Методика розрахунку орендної плати за державне майно, затверджена постановою КМУ від 28.04.2021 № 630.

Нагадаємо: дія Методики № 630 поширюється на оренду державного майна.

А щодо комунального майна органи місцевого самоврядування можуть розробити та затвердити свої місцеві методики розрахунку орендної плати.

ВАЖЛИВО!

За відсутності затвердженої на місцевому рівні методики розрахунку орендної плати в питаннях оренди комунального майна слід керуватися нормами Методики № 630

Така вимога передбачена ч. 2 ст. 17 Закону № 157.

До плати за оренду іншого окремого індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання такого майна та плата за послуги, які надає балансоутримувач орендарю згідно з договором (п. 4 Методики № 630).

Відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна і надання комунальних послуг орендар має здійснювати відповідно до окремого договору. Наразі слід застосовувати Примірний договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна (у тому числі місць загального користування та прибудинкової території) та надання комунальних послуг орендарю, розроблений з урахуванням оновленого законодавства щодо оренди державного та комунального майна (далі — Примірний договір відшкодування), затверджений наказом № 1576*.

* Наказ ФДМУ «Про затвердження Примірного договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна (у тому числі місць загального користування та прибудинкової території) та надання комунальних послуг орендарю» від 05.09.2023 № 1576.

Як випливає з п. 1.1 Примірного договору відшкодування, саме балансоутримувач укладає або продовжує дію договорів про надання комунальних та інших послуг, здійснює оплату за спожиті послуги відповідно до їх умов.

Зі свого боку, орендар відшкодовує балансоутримувачу його витрати за договорами на надання комунальних та інших послуг.

Тож, як бачимо, орендар має відшкодовувати вартість спожитих ним комунальних послуг балансоутримувачу або орендодавцю, а не іншому орендарю. І саме балансоутримувач (орендодавець) виставляє щомісячно орендарю рахунки на відшкодування спожитих орендарем комунпослуг.

До таких послуг належать, зокрема:

постачання електроенергії;

— водопостачання і водовідведення;

— теплопостачання;

— послуги з вивезення твердих побутових відходів;

— постачання природного газу;

— послуги з розподілу природного газу;

— послуги з дератизації та дезінсекції;

— прибирання та догляд за прибудинковою територією;

— обслуговування димових, вентиляційних каналів та ліфтів.

Цей перелік є примірним і наведений у примітці до Примірного договору відшкодування.

Згідно з п. 6.5 розд. ІІ Примірного договору № 820* протягом п’яти робочих днів із дати укладання договору про оренду балансоутримувач зобов’язаний надати орендареві для підписання два примірники договору про відшкодування витрат на утримання майна та надання комунальних послуг.

* Примірний договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності, затверджений постановою КМУ від 12.08.2020 № 820.

Орендар, зі свого боку, протягом десяти робочих днів із моменту отримання цих примірників повинен:

— підписати і повернути балансоутримувачу примірник договору

або

— подати балансоутримувачу обґрунтовані зауваження до сум витрат, які підлягають відшкодуванню ним за договором.

Таким чином, насамперед необхідно укласти з орендарем договір на відшкодування комунальних послуг.

Як розрахувати вартість спожитих послуг з електропостачання?

Звісно, що найкращим варіантом є наявність в кожному орендованому приміщенні окремого електролічильника. В такому разі за даними лічильника можна без проблем визначити фактичне споживання електроенергії орендарем.

Утім у випадку, описаному у запитання, лічильник розміщено у приміщенні іншого орендаря, а розрахувати вартість спожитої електроенергії потрібно орендарю, у якого в приміщенні лічильника немає.

Тож під час розв’язання організаційно-правових питань щодо оренди приміщення сторони повинні визначити порядок розрахунків за спожиті комунальні послуги, у т. ч. і за послуги з електропостачання.

ВАЖЛИВО!

Критерії розподілу та оплати спожитих комунальних послуг обирають за взаємною згодою сторін

У разі якщо прилад обліку відсутній, то зазвичай орендар бере участь у витратах балансоутримувача пропорційно до займаної ним площі в будівлі, якщо інше не випливає з характеру послуг, наданих балансоутримувачем за таким договором.

Проте, крім займаної площі, можуть бути передбачені й інші критерії розподілу та оплати за спожиті комунальні послуги, а саме: пропорційно кількості користувачів (послуги водопостачання та водовідведення), за кількістю, потужністю та часом роботи електроустаткування (послуги постачання електроенергії) тощо.

Таким чином, за відсутності окремого електролічильника витрати на послуги з електропостачання доцільно розраховувати, виходячи з кількості, потужності та режиму роботи електроприладів, які перебувають в орендованому приміщенні. Водночас слід урахувати і середній час фактичної роботи електроприладів.

З огляду на вищезазначене, для проведення необхідних розрахунків орендодавцю слід уточнити та узгодити з орендарем інформацію про:

— кількість та потужність електроприладів, які використовуються в орендованому приміщенні;

— середній час роботи електроприладів на місяць;

— режим роботи орендаря.

Саме ці дані слугуватимуть підставою для проведення відповідних розрахунків.

У разі зміни зазначених даних, необхідних для розрахунку, орендар має своєчасно інформувати про це орендодавця. Причому повідомити про це слід у письмовій формі, наприклад офіційним листом.

Отже, як бачимо, розрахунок спожитих послуг з електропостачання має бути письмово узгоджений між орендарем і орендодавцем.

А тепер розглянемо умовний приклад розподілу витрат за спожиті послуги з електропостачання між орендарями.

Приклад. У приміщенні орендаря використовуються такі електроприлади:

Назва електроприладу

Кількість,

шт.

Потужність,

Вт·год

Режим роботи,

год/день

на один прилад

всього

весна — літо

осінь — зима

Лазерний принтер

1

800

800

1

1

Ноутбук

2

150

300

8

8

Електрочайник

1

650

650

1

1

Електролампочки

6

100

600

2

4

Режим роботи орендаря 8-годинний. Кількість робочих днів у квітні — 22. Тариф на електроенергію — 4,32 грн/кВт·год.

Кількість спожитої орендарем електроенергії у квітні 2025 року становить:

800 Вт·год х 1 год + 300 Вт·год х 8 год + 650 Вт·год х 1 + 600 Вт·год х 2 = 5050 Вт·год, або 5,05 кВт·год.

Вартість спожитої орендарем електроенергії за квітень 2025 року:

5,05 кВт·год х 22 дні х 4,32 грн/кВт·год = 479,95 грн.

Таким чином, за квітень орендар має відшкодувати орендодавцю 479,95 грн.

Висновки

  • До плати за оренду майна не включаються витрати на утримання такого майна та плата за послуги, які надає балансоутримувач орендарю згідно з договором.
  • Орендар має відшкодовувати плату за спожиті комунальні послуги балансоутримувачу (орендодавцю), а не іншому орендарю, на підставі щомісячних рахунків, наданих орендарю на відшкодування спожитих ним комунальних послуг.
  • За відсутності в орендованому приміщенні окремого електролічильника витрати на послуги з електропостачання доцільно розраховувати, виходячи з кількості, потужності та режиму роботи електроприладів, розміщених в орендованому приміщенні, а також середнього часу фактичної роботи таких електроприладів.