09.06.2025

Придбання кондиціонера: плануємо видатки

Підвищення температури у приміщеннях бюджетних установ у теплу пору року створює реальні труднощі для працівників і відвідувачів. Не дивно, що чимало установ планують придбати кондиціонери для забезпечення належних умов праці. У цьому матеріалі детально розберемося, в яку чергу можливо придбати кондиціонер та як обрати КЕКВ у разі здійснення видатків на придбання кондиціонера та його установлення окремо.

В яку чергу можливо здійснити видатки?

У період дії воєнного стану передусім слід з’ясувати, в яку чергу можливо придбати кондиціонер.

Черговість та види видатків, які можливо здійснювати під час дії воєнного стану, визначено Порядком № 590*.

* Порядок виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затверджений постановою КМУ від 09.06.2021 № 590.

Першочерговими незмінно залишаються видатки на національну безпеку і оборону. Тоді як переважну більшість дозволених для здійснення видатків можна проводити у другу чергу. Такі видатки визначено п. 19 Порядку № 590.

Щодо видатків на придбання кондиціонера, то такі видатки серед другочергових п. 19 Порядку № 590 наразі не передбачені.

Тож придбати кондиціонер можливо лише у третю чергу.

Водночас нагадуємо, що придбати кондиціонер у другу чергу можливо в рамках реалізації проєктів, виконання програм допомоги за підтримки ЄС, урядів іноземних держав, іноземних фінансових та донорських установ і міжнародних фінорганізацій , в т. ч. на умовах співфінансування.

Який КЕКВ застосувати?

Ще на етапі планування закупівлі кондиціонера необхідно визначитися з порядком його подальшого обліку. Позаяк саме від цього залежатиме, за рахунок поточних чи капітальних видатків здійснюватиметься його придбання.

Звісно ж, для обрання КЕКВ слід виходити з економічної суті платежу та керуватися приписами Інструкції № 333*.

* Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333.

Отже, якщо кондиціонер буде зараховано до складу малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА), тоді видатки на його придбання слід планувати і проводити за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар».

Натомість якщо кондиціонер планується обліковувати у складі основних засобів (далі — ОЗ), то його закупівлю слід планувати і здійснювати за КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування».

Проте на цьому планування видатків не завершується. Адже кондиціонер потребує виконання монтажу та налаштування. А це, звісно, тягне за собою додаткові видатки. Тож як правильно запланувати видатки на оплату цих послуг?

Якщо за умовами договору монтаж та налаштування кондиціонера виконуватиме безпосередньо його постачальник, тоді всі зазначені витрати будуть включені до вартості його придбання. У такому разі видатки на придбання кондиціонера разом із послугами монтажу та налаштування здійснюємо за одним із КЕКВ: 2210 або 3110, залежно від подальшого обліку кондиціонера.

Якщо ж постачання кондиціонера здійснюватиметься за одним договором, а його монтаж та налаштування — за іншим, то видатки на оплату таких послуг слід планувати за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)».

Таким чином, безпосередньо придбання кондиціонера здійснюється за КЕКВ 2210 або 3110, а його монтаж та налагоджування — за КЕКВ 2240.

Для наочності згрупуємо цю інформацію у таблиці.

Застосування КЕКВ під час придбання кондиціонера

Облік кондиціонера

Умови договору

Що охоплює договір

КЕКВ

ОЗ

Один договір (придбання + монтаж)

Постачання + монтаж / налагодження

3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування»

Два окремі договори: постачання та монтаж

Придбання

3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування»

Монтаж / налагодження

2240 «Оплата послуг (крім комунальних)»

МНМА

Один договір (придбання + монтаж)

Постачання + монтаж / налагодження

2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар»

Два окремі договори: постачання та монтаж

Придбання

2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар

Монтаж / налагодження

2240 «Оплата послуг (крім комунальних)»

Висновки

  • Придбання кондиціонера за кошти бюджету можливе лише у третю чергу, якщо не йдеться про міжнародні програми.
  • Вибір КЕКВ залежить від подальшого обліку кондиціонера в установі. Обліковуєте як МНМА — застосовуйте КЕКВ 2210, як ОЗ — КЕКВ 3110.
  • Оплату послуг монтажу та налаштування кондиціонера, якщо виконавець інший, слід проводити окремо за КЕКВ 2240.
  • Якщо ж монтаж і налаштування кондиціонера включені до вартості його придбання, здійснюйте видатки на всю суму за КЕКВ 2210 або 3110 відповідно, залежно від подальшого обліку такого об’єкта.