23.06.2025

Організація харчування учасників спортивних змагань

Як може відділ освіти організувати харчування учасників спортивних змагань для команд, які приїжджають у школу нашої територіальної громади?

В яку чергу провести видатки?

В період дії воєнного стану передусім слід з’ясувати, в яку саме чергу можливо здійснити заплановані видатки. Для цього необхідно звернутися до норм Порядку № 590*.

* Порядок виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590.

Першочерговими незмінно залишаються видатки на національну безпеку і оборону. Тоді як переважну більшість видатків можливо здійснювати у другу чергу.

Серед видатків другої черги, визначених п. 19 Порядку № 590, зокрема, зазначені видатки на виконання заходів і завдань державної програми розвитку фізичної культури і спорту (організація і проведення спортивних заходів, участь у змаганнях, функціонування та фінансова підтримка закладів та організацій сфери фізичної культури і спорту).

Тож якщо навчально-тренувальні збори проводяться в межах державної програми розвитку фізичної культури і спорту, то видатки на харчування учасників спортивних змагань цілком можливо провести у другу чергу.

Крім того, в межах видатків другої черги можна здійснити оплату кейтерингових послуг та/або послуг гарячого харчування.

Також нагадаємо про можливість проведення будь-яких видатків у другу чергу в межах реалізації проєктів, виконання програм допомоги за підтримки ЄС, урядів іноземних держав, іноземних фінансових та донорських установ і міжнародних фінансових організацій, в т. ч. на умовах співфінансування.

Як забезпечити харчування учасників спортивних змагань?

Порядок забезпечення харчуванням тренерів та спортсменів під час спортивних змагань визначено Положенням № 617*.

* Положення про порядок організації і проведення офіційних спортивних змагань і навчально-тренувальних зборів та порядок матеріального забезпечення їх учасників, затверджене наказом Мінмолоді та спорту від 09.02.2018 № 617.

За своїм значенням спортивні змагання бувають (п. 2 ч. ІІІ Положення № 617):

— міжнародними, які включені до календарного плану відповідної міжнародної спортивної федерації (організації), проводяться згідно з її регламентними документами та можуть бути включені до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань України;

— всеукраїнськими, які включені до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань України і проводяться відповідно до розпорядчих документів організаторів спортивних заходів та згідно з регламентними документами відповідної всеукраїнської спортивної федерації та/або статутними чи розпорядчими документами центральних органів виконавчої влади, яким підпорядковуються ЗСУ та інші військові формування, утворені відповідно до законодавства, правоохоронні органи, рятувальні та інші спеціальні служби, фізкультурно-спортивні товариства;

— місцевими (в адміністративно-територіальних одиницях, територіальних громадах, дитячо-юнацьких спортивних школах), які включені до календарних планів АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, територіальних громад, закладів фізичної культури і спорту;

— спеціальними, які проводяться у ЗСУ, інших військових формуваннях, утворених відповідно до законодавства, правоохоронних органах, рятувальних та інших спеціальних службах і включені до відповідних календарних планів.

До основних напрямів витрат на проведення спортивних заходів, які здійснюються з відповідних бюджетів, виходячи з фінансових можливостей організатора заходу, належать, зокрема, витрати на оплату проїзду, проживання, харчування, добових учасникам спортивних заходів. Це прямо передбачено п. 1 розд. V Положення № 617.

УВАГА!

Спортивні заходи фінансуються їх організаторами згідно з відповідними календарними планами на підставі кошторису витрат спортивного заходу

Такий кошторис складають за формою, наведеною у додатку 3 до Положення № 617.

Також зауважте: витрати на забезпечення учасників спортивних заходів харчуванням, лікарськими засобами та виробами медичного призначення здійснюються за нормами витрат та відповідно до порядків, затверджених (п. 4 розд. V Положення № 617):

постановою № 689* — для спортивних заходів державного і міжнародного рівня, які проводяться на території України, а також спортивних заходів, які проводяться установами, закладами та організаціями за рахунок коштів держбюджету;

— Радою міністрів АР Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями — для спортивних заходів місцевого значення, спортсменів комунальних закладів фізичної культури і спорту, а також дитячо-юнацьких спортивних шкіл, засновниками яких є місцеві осередки всеукраїнських фізкультурно-спортивних товариств, які отримують фінансову підтримку з відповідного бюджету;

— відповідними центральними органами виконавчої влади — для ЗСУ, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства, правоохоронних органів, рятувальних, інших спецслужб.

* Постанова КМУ «Про затвердження норм витрат на проведення спортивних заходів державного та міжнародного рівня» від 18.09.2013 № 689.

Окрім того, органи місцевого самоврядування для проведення спортивних заходів місцевого значення, спортсменів відповідних закладів фізичної культури і спорту, а також дитячо-юнацьких спортивних шкіл, засновниками яких є місцеві осередки всеукраїнських фізкультурно-спортивних товариств, які отримують фінансову підтримку з відповідного бюджету, можуть встановлювати інші норми витрат у межах наявних фінансових ресурсів.

За яким КЕКВ здійснювати видатки на харчування?

Відповідь на це запитання свого часу надало Казначейство у листі від 05.10.2015 № 14-09/907-2406.

Так, у разі проведення спортивного заходу, як-то спортивні змагання, видатки на забезпечення продуктами харчування або виплату компенсації за них на період проведення заходу необхідно здійснювати за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)».

До речі, це чітко прописано і в п.п. 24 п.п. 2.2.4 Інструкції № 333*.

* Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333.

Однак майте на увазі: якщо видатки на харчування проводяться в межах виконання державної програми розвитку фізичної культури і спорту, то планувати і здійснювати їх потрібно за КЕКВ 2282 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку» (п.п. 2.2.8.2 Інструкції № 333).

Висновки

  • У другу чергу можна проводити видатки на виконання заходів і завдань державної програми розвитку фізичної культури і спорту (організація і проведення спортивних заходів, участь у змаганнях, функціонування та фінансова підтримка закладів та організацій сфери фізичної культури і спорту).
  • Спортивні заходи фінансуються (в т. ч. харчування) їх організаторами відповідно до календарних планів та на підставі кошторису витрат спортивного заходу.
  • У разі проведення спортивних змагань видатки на забезпечення продуктами харчування на період проведення заходу слід здійснювати за КЕКВ 2240, а в разі проведення таких заходів у межах виконання державної програми розвитку фізичної культури і спорту — за КЕКВ 2282.