12.05.2025

Вручення грамот і сувенірів: оформлюємо та відображаємо в бухобліку правильно

Відділ культури проводить культурно-масові заходи, під час яких роздає сувеніри, грамоти, медалі, книжки, календарі, квіти тощо. Яким документом слід оформляти видачу таких цінностей? Чи повинен кожен учасник заходу, який отримав такий подарунок чи нагороду, підтвердити цей факт своїм підписом у роздатковій відомості? Чи достатньо скласти Акт списання запасів? Як показати такі операції в бухгалтерському обліку?

Нюанси оподаткування

Передусім бюджетна установа, яка проводить культурно-масовий захід та придбала нагороди для вручення його учасникам, має врахувати особливості оподаткування таких операцій. Адже за певних умов установа як податковий агент зобов’язана утримати податок на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) та військовий збір (далі — ВЗ) із учасників заходів за вручені їм подарунки та сплатити відповідні суми до бюджету.

До того ж кожне таке вручення сувенірів чи нагород підлягає персоналізованому обліку та відображенню в Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.

Нагадаємо, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО не включаються:

— вартість орденів, медалей, знаків, кубків, дипломів, грамот та квітів, якими відзначаються переможці змагань, конкурсів (п.п. 165.1.38 ПКУ*). Причому вартість таких медалей, грамот чи квітів значення не має;

— вартість негрошових дарунків, а також призів переможцям та призерам спортивних змагань, — у частині, що не перевищує 25 % мінзарплати (у 2025 році — 2000 грн в розрахунку на місяць).

* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.