23.06.2008

Особливості бартеру зі «звичайною» фізичною особою

Відповідь на запитання

Консультують фахівці редакції

 

Особливості бартеру зі «звичайною» фізичною особою

 

Приватне торговельне підприємство на загальній системі оподаткування за бартерним договором придбало у фізичної особи комп’ютерну техніку на суму 2400 грн. В оплату фізичній особі було відвантажено 2 кондиціонери вартістю 1200 грн. з ПДВ на загальну суму 2400 грн., у тому числі ПДВ — 400 грн. Як оподатковувати таку операцію?

(м. Кам’янець-Подільський Хмельницької обл.)

 

Як відомо, при здійсненні бартерних операцій сторони є продавцями товарів, які вони передають, і покупцями тих товарів, які вони одержують натомість. Ураховуючи це, розглянемо порядок відображення в податковому та бухгалтерському обліку бартеру з фізичною особою, яка не є суб’єктом підприємницької діяльності.

Податок на прибуток.

Згідно з п.п. 7.1.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.97 р. № 283/97-ВР (далі — Закон про податок на прибуток) доходи і витрати від здійснення товарообмінних (бартерних) операцій визначаються виходячи з договірної ціни такої операції, але не нижче звичайних цін (для валових витрат — виходячи з договірної ціни придбання, але не вище звичайної ціни).

Зауважимо, що

звичайні ціни застосовуються і в операціях з особами, котрі не є платниками податку на прибуток, у тому числі й фізичними особами, не зареєстрованими як суб’єкти підприємницької діяльності (пп. 7.4.1 — 7.4.3 Закону про податок на прибуток).

Валові витрати

чи збільшення балансової вартості основних фондів групи 4 (залежно від вартості об’єктів, що придбаваються) за операціями з фізичною особою — неплатником податку на прибуток у підприємства виникнуть на дату оприбуткування комп’ютерної техніки (п.п. 11.2.3 Закону про податок на прибуток*), а валові доходина дату відвантаження кондиціонерів (п.п. 11.3.1 Закону про податок на прибуток).

* Ця ситуація (бартер з фізичною особою — неплатником податку) є окремим випадком, коли момент виникнення валових витрат визначається згідно з нормою п.п. 11.2.3 Закону про податок на прибуток. У загальному випадку дата збільшення валових витрат визначається відповідно до вимог п.п. 11.2.1 цього Закону. Ураховуючи негрошовий характер бартерних операцій, з п.п. 11.2.1 Закону про податок на прибуток випливає, що при здійсненні бартерних операцій з платником податку валові витрати збільшуються також у момент оприбуткування товарів.

ПДВ.

При обкладенні бартеру ПДВ слід ураховувати, що базою оподаткування є фактична ціна операції, але не нижче звичайної ціни (п. 4.2 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР; далі — Закон про ПДВ). При цьому застосовувати 20 % діапазону щодо можливого відхилення договірної ціни від звичайної на нарахування податкових зобов’язань з ПДВ на бартерні операції не можна.

Датою збільшення податкових зобов’язань

підприємства за товарообмінними операціями є дата відвантаження товарів (у нашому випадку — кондиціонерів).

Що стосується

податкового кредиту, то нагадаємо, що право на нього виникає в момент отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податків товарів (п.п. 7.5.1 Закону про ПДВ). У нашому випадку однією зі сторін бартерних відносин є фізична особа — неплатник ПДВ, яка не має права виписувати податкову накладну. Отже, підприємство податкового кредиту не отримає.

ПДФО.

Згідно з п. 12.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV (далі — Закон про податок з доходів) дохід, отриманий платником податків від продажу рухомого майна, обкладається податком з доходів за ставкою 15 %. Право зменшити оподатковуваний дохід на суму понесених витрат на придбання такого рухомого майна у платника відсутнє, тобто весь дохід від продажу комп’ютерної техніки підпадає під обкладення податком з доходів за ставкою 15 %.

При цьому слід ураховувати вимоги

п. 12.4 Закону про податок з доходів, згідно з яким у разі обміну об’єктами рухомого майна кожна зі сторін договору має сплатити лише 50 % суми нарахованого податку від вартості майна, визначеного за звичайними цінами. Зауважимо, що зазначена норма поширюється на операції між фізичними особами. Що стосується бартеру в разі, якщо однією зі сторін є юридична особа, то податок з доходів у розмірі 50 % сплачує тільки друга сторона — фізична особа. З цим згодна і ДПАУ (п. 10 листа від 18.01.2005 р. № 378/5/17-2116 № 31-50/77).

Зауважимо: якщо договір бартеру рухомого майна засвідчується нотаріально, то податковим агентом виступає нотаріус, а особою, відповідальною за сплату податку з доходів, є саме фізична особа (

п. 12.5 Закону про податок з доходів). У такому разі фізична особа має сплатити податок з доходів до або під час нотаріального посвідчення бартерного договору виходячи зі звичайної вартості рухомого майна (лист ДПАУ від 18.10.2006 р. № 11774/6/17-0716). У свою чергу, нотаріус, який засвідчив договір міни рухомого майна, має інформувати про такий договір податковий орган за податковою адресою платника податків.

Якщо ж договір бартеру рухомого майна провадиться без нотаріального посвідчення, то податковим агентом виступає юридична особа — покупець майна. При цьому в

Податковому розрахунку за формою № 1ДФ зазначена операція показується з ознакою доходу «07»*.

* У консультації, опублікованій у журналі «Вісник податкової служби України», 2008, № 5, суми, що виплачуються фізичним особам за договорами купівлі-продажу товарно-матеріальних цінностей, пропонується наводити у ф. № 1ДФ з ознакою доходу «14». На наш погляд, для доходів від продажу рухомого майна слід використовувати спеціально передбачену для цих цілей ознаку «07».

У бухгалтерському обліку при бартері зі «звичайним» фізичною особою, коли підприємство виступає податковим агентом, здійснюються такі записи:

 

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Сума, грн.

Податковий облік

дебет

кредит

ВД

ВВ

1. Оприбутковано отриману від фізичної особи комп’ютерну техніку

152 (153)

631

2400

— *

* Якщо придбавається один об’єкт вартістю 2400 грн., то при оприбуткуванні на його вартість збільшується балансова вартість групи 4 основних фондів. Якщо придбаваються кілька об’єктів комп’ютерної техніки, вартість кожного з яких менше 1000 грн., то витрати на їх придбання включаються до складу валових витрат і перераховуються за п. 5.9 Закону про податок на прибуток у складі інших малоцінних необоротних матеріальних активів.

2. Утримано податок з доходів фізичних осіб до бюджету (2400 х 15 %) х 50 %

631

641/ПДФО

180

3. Унесено фізичною особою суму утриманого податку з доходів до каси підприємства

301

631

180

4. Суму утриманого податку з доходів перераховано до бюджету

641/ПДФО

311

180

5. Відвантажено кондиціонери фізичній особі

361

702

2400

2000

6. Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ

702

641/ПДВ

400

7. Проведено залік заборгованості

631

361

2400

 

Олександра ЯРОСЛАВСЬКА