22.09.2008

Комісія банку за обслуговування кредитної лінії відноситься до валових витрат

Відповідь на запитання

Консультують фахівці редакції

 

Комісія банку за обслуговування кредитної лінії відноситься до валових витрат

 

Підприємство для господарської діяльності взяло кредит. Чи має воно право відносити до валових витрат комісію банку, згідно з договором за:

1) надання ліміту кредитної лінії у розмірі 1 % від суми ліміту кредитної лінії;

2) управління лімітом кредитної лінії (за не використаний ліміт)?

(м. Черкаси)

 

Кредит — це кошти та матеріальні цінності, які надаються резидентами або нерезидентами у користування юридичним або фізичним особам на визначений строк та під

процент (п. 1.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР; далі — Закон про податок на прибуток).

За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, установлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та

сплатити проценти (п. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України).

Банк може стягувати з клієнта не тільки проценти за користування кредитом, а також і різні комісії (

за обслуговування кредитної заборгованості, розрахунково-касове обслуговування, здійснення валютно-обмінних операцій, юридичне оформлення тощо).

Отже,

комісія банку відноситься не до процентів, а до тих платежів, що призначені обслуговувати наданий кредит. Тобто підприємство платить банку за надання йому певних послуг (надання та управління лімітом кредитної лінії).

У зв’язку з цим включати витрати на комісію до складу валових витрат на підставі

п.п. 5.5.1 Закону про податок на прибуток, який дозволяє включати до валових витрат проценти за кредитом не можна. Разом з тим, такі витрати пов’язані з господарською діяльністю, а тому платник податку має право віднести комісійну винагороду до валових витрат відповідно до п.п. 5.2.1 Закону про податок на прибуток.

 

Сергій ДЕЦЮРА