26.10.2009

За відпрацьований рік у режимі неповного робочого часу надається відпустка повної тривалості

Відповідь на запитання

За відпрацьований рік у режимі неповного робочого часу надається відпустка повної тривалості

 

На нашому підприємстві працює студент, який виходить на роботу два дні на тиждень. Щорічна відпустка якої тривалості йому має надаваться?

(м. Київ)

 

Із запитання можна зрозуміти, що неповний робочий тиждень установлено працівнику за його бажанням з відома роботодавця. Таку можливість передбачено

ст. 56 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Робота в режимі неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

Відповідно до

п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховується час фактичної роботи (у тому числі на умовах неповного часу) протягом робочого року, за який надається відпустка. Це означає, що за повний відпрацьований рік незалежно від режиму роботи (повний або неповний робочий час) працівнику надається відпустка повної тривалості (мінімум 24 календарні дні основної щорічної відпустки).

Не впливає на порядок надання відпустки працівнику й той факт, що він є студентом.

Отже, за відпрацьований рік працівнику-студенту надається основна щорічна відпустка встановленої для цієї категорії працівників тривалості (мінімальна відпустка 24 календарні дні). Робота в режимі неповного робочого часу (два дні на тиждень)

вплине на розмір середньоденної зарплати, що розраховується згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100, у календарних днях. У цьому випадку розрахунок здійснюється в загальному порядку, тобто нарахована за останні дванадцять календарних місяців зарплата (або за менший фактично відпрацьований період) ділиться на кількість календарних днів року (або меншого фактично відпрацьованого періоду) за винятком святкових і неробочих днів, установлених законодавством*. Отриманий результат множиться на кількість календарних днів відпустки, що надається. Зверніть особливу увагу на те, що невідпрацьовані студентом робочі дні за графіком роботи підприємства (3 дні на тиждень, що залишилися) не виключаються при розрахунку середньоденної зарплати. Це, зокрема, зазначали фахівці Мінпраці (див., наприклад, лист від 07.08.2009 р. № 472/13/84-09 // «БТ», 29, № 38, с. 9).

* Таких днів, як правило, 9 або 10 у році (1 січня — Новий рік, 7 січня — Різдво Христове, 8 березня — Міжнародний жіночий день, 1 і 2 травня — День міжнародної солідарності трудящих, 9 травня — День Перемоги, 28 червня — День Конституції України, 24 серпня — День незалежності України, Великдень, Трійця).

 

Наталія ЖУРАВЛЬОВА