21.06.2010

Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість

Лист від 09.06.2010 р. № 11288/7/16-1117

НОВА ЗВІТНІСТЬ З ПДВ

застосовується з червня 2010 року — роз'яснює ДПАУ

 

Лист Державної податкової адміністрації України від 09.06.10 р. № 11288/7/16-1117

«Щодо внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість»

 

Листом

, що коментується, ДПАУ внесла ясність в питання, яке останнім часом турбувало платників ПДВ, а саме: коли почнуть застосовуватись оновлені форми звітності з ПДВ?

Нагадаємо, що

наказом ДПАУ від 12.05.10 р. № 313* (набрав чинності з 11.06.10 р., далі — наказ № 313) було затверджено форму податкової декларації з податку на додану вартість (спеціальна) та внесено зміни до діючих форм звітності з ПДВ. Як і очікувалось, наказ № 313 набрав чинності до закінчення терміну подання декларацій з ПДВ за травень.

* Див. ком. «Декларація з ПДВ: унесені зміни до деяких форм» // «БТ», 2010, № 23, с. 4.

У листі, що коментується, ДПАУ повідомила, що нові форми звітності з ПДВ будуть застосовуватись із звітного періоду — червень 2010 року. Тобто хоч із 11.06.10 р. нові форми звітності набрали чинності, однак цього разу ДПАУ не стала наполягати на їх негайному запровадженні, а дозволила платникам відзвітувати за травень, використовуючи форми, які діяли до 11.06.10 р. До речі, це передбачено у п. 5 р. II «Прикінцеві положення» Закону України від 20.02.03 р. № 550-IV.

Крім того, ДПАУ роз'яснила порядок заповнення декларації з ПДВ (спеціальна), що подається сільськогосподарськими підприємствами, які не обрали спеціальний режим оподаткування, передбачений ст. 81 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (далі — Закон про ПДВ). Такі платники відповідно до абз. 4 п. 11.21 Закону про ПДВ суми ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету, за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишають у своєму розпорядженні і спрямовують на підтримку власного виробництва тваринницької продукції.

Слід звернути увагу, що декларація (спеціальна) є невід'ємною частиною звітності за відповідний звітний період, тобто подається разом із «звичайною» декларацією з ПДВ. Щодо порядку її заповнення ДПАУ звернула увагу на деякі моменти (див. «Заповнення спеціальної декларації»).

 

Заповнення спеціальної декларації

Витяг з листа, що коментується

«У податковій декларації з податку на додану вартість (спеціальній) відображаються лише операції, пов'язані з поставкою молока, худоби, птиці, вовни власного виробництва, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах.

<…>

У спеціальному полі для відміток рядка «ПВ» податкової декларації (спеціальної) проставляється питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) у вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом дванадцяти послідовних звітних періодів сукупно ( %).

У спеціальному полі для відміток рядка «ПВН» податкової декларації (спеціальної) проставляється питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) у вартості всіх товарів (послуг), поставлених новоствореним сільськогосподарським підприємством за наслідками кожного звітного податкового періоду ( %).

Розрахунок питомої ваги проводиться у додатку 3 до податкової декларації з податку на додану вартість (спеціальної).

У розділі II «Податковий кредит» у податковій декларації (спеціальній) відповідно до абз. 4 п. 11.21 Закону про ПДВ відображаються:

а) товари (послуги), які придбаваються сільськогосподарським підприємством для використання у виробництві молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах.

У разі якщо товари (послуги), основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством частково для виробництва молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів у власних переробних цехах, а частково для інших товарів (послуг), то сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з частки використання таких товарів (послуг), основних фондів в операціях такого виробництва та відповідно в інших операціях.

Розподіл відбувається у тому періоді, в якому здійснювалось відповідне виготовлення та/або придбання, а розподілені суми включаються до значень рядків 10, 12, 13 та довідково відображаються у рядках 101, 121, 131 податкової декларації (спеціальної);

б) послуги, супутні поставці молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах безпосередньо платником податку.

У разі якщо різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ поточного звітного податкового періоду (рядок 9 - рядок 17) має позитивне значення, то така сума відображається у рядку 18.1 розділу III «Розрахунки за звітний період» податкової декларації з податку на додану вартість (спеціальної), а якщо від'ємне значення — у рядку 18.2.

Сума податку на додану вартість минулого звітного періоду, яка у поточному звітному періоді зменшує суму податку, відображається у рядку 19.

У рядку 20 податкової декларації з податку на додану вартість (спеціальної) відображається сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та залишається у розпорядженні сільськогосподарського підприємства, а сума податку на додану вартість, яка в наступному звітному періоді зменшує суму податку, що залишається у розпорядженні платника, відображається у рядку 21 декларації.

Значення рядка 21 переноситься платником до рядка 19.1 податкової декларації (спеціальної) наступного звітного періоду.

У разі якщо протягом січня — травня 2010 року сільськогосподарські підприємства усіх форм власності, які відповідають вимогам ст. 81 Закону про ПДВ, але не обрали спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського, лісового господарства та рибальства, здійснювали операції з поставки молока, худоби, птиці, вовни власного виробництва, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах, та відображали зазначені операції у податковій декларації з податку на додану вартість, повинні подати уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість з виправленням самостійно виявлених помилок (додаток 5 до Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість) за відповідний звітний період та включити обсяги поставок по таких операціях до податкової декларації з податку на додану вартість (спеціальної).

Отже, за відповідні звітні періоди такими платниками подаються уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість з виправленням самостійно виявлених помилок (додаток 5 до Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість) та додатки 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» до податкової декларації з податку на додану вартість, у яких суми податкового зобов'язання зменшуються на суму операцій з поставки молока, худоби, птиці, вовни власного виробництва, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах, а суми податкового кредиту зменшуються на вартість товарів (послуг), які придбавалися такими сільськогосподарськими підприємствами для використання у виробництві молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах.

Зазначені суми податкового зобов'язання та податкового кредиту, на які зменшено показники податкових декларацій з податку на додану вартість, відображаються у податковій декларації з податку на додану вартість (спеціальній) за червень 2010 року у рядках 8.4 та 16.4 відповідно.

У разі виправлення помилки, допущеної у податковій декларації (спеціальній), поданій за формою, затвердженою наказом № 313, уточнюючий розрахунок подається за формою, визначеною у додатку 7 до Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 № 166».