05.03.2012
ЗВIТНIСТЬ З ПДВ:
Мінфін уніс зміни,
що стосуються держпідтримки
тваринництва
Наказ Міністерства фінансів України від 10.02.12 р. № 143
«Про внесення змін до форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість»
Мінфін наказом, що коментується, привів податкову звітність з ПДВ у відповідність до норм п. 1 підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу України (далі — ПКУ), яким регулюється механізм держпідтримки сільгосптоваровиробників.
1. Розподіл ПДВ . Для відображення у декларації з ПДВ (переробного підприємства)* сум ПДВ, які перераховуються на спецрахунок та до спецфонду держбюджету, підкориговано назви ряд. 16 та 18. Назву ряд. 17 викладено у новій редакції та додано два додаткових рядки 17.1 та 17.2, у яких, власне, і буде здійснюватись розподіл загальної суми ПДВ (показник ряд. 17):
— у ряд. 17.1 — вказується сума ПДВ, що спрямовується до спецфонду держбюджету;
— у ряд. 17.2 — вказується сума ПДВ, що спрямовуватиметься на спецрахунок, відкритий переробним підприємством у Держказначействі.
* Нагадаємо, що на сьогодні діють форми звітності з ПДВ, затверджені наказом МФУ від 25.11.11 р. № 1492 (див. ком. «Нова звітність з ПДВ: наказ Мінфіну зареєстровано у Мін’юсті» // «БТ», 2012, № 1-2, с. 5).
2. Експорте відшкодування. Для того щоб надати можливість переробному підприємству отримати відшкодування за загальними правилами при здійсненні операцій з вивезення за межі митної території України продукції у митному режимі експорту, як це передбачено у п.п. 5 п. 1 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, Мінфін уніс зміни у декларацію з ПДВ (загальну) та декларацію з ПДВ (переробного підприємства).
У декларації з ПДВ (переробного підприємства) :
— додано позначку «Х» у колонці А ряд. 2.1. Наявність такої позначки говорить про те, що такі операції не відображаються у декларації з ПДВ (переробного підприємства), а мають відображатися у загальній декларації з ПДВ;
— доповнено форму новим ряд. 12.3, де буде відображатися сума ПДВ згідно з бухгалтерською довідкою, розрахована виходячи із фактично сплаченої (нарахованої) та включеної до податкового кредиту суми податку постачальникам товарів/послуг, визначених відповідно до п. 1 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, вартість яких включена до вартості експортованої продукції власного виробництва.
У цьому рядку сума ПДВ відображатиметься зі знаком «-» і вираховуватиметься із загального розміру податкового кредиту, нарахованого у цій декларації. Значення цього рядка буде переноситись із знаком «+» до рядка 16.3 декларації з ПДВ (загальної).
У декларації з ПДВ (загальній) назва ряд. 16.3 викладена у новій редакції: «коригування податкового кредиту із постачання сільськогосподарської продукції або продукції власного виробництва переробного підприємства у митному режимі експорту (переноситься з рядка 12.3 декларації (скороченої) або рядка 12.3 декларації (переробного підприємства)) (+)». Отже, у цьому рядку вказуватиметься та сума податкового кредиту, сформованого за експортними операціями, яку переробне підприємство має право заявити до відшкодування. Раніше (до 01.01.12 р.) у цьому рядку декларували суми податкового кредиту за експортними операціями лише спецрежимні платники ПДВ (згідно з п. 209.4 ПКУ).
Наказ , що коментується, набирає чинності з дня опублікування (на момент підготовки номера не опубліковано). Оскільки, скоріше за все, його буде офіційно оприлюднено у березні 2012 року, то, виходячи із практики застосування положень ст. 46 ПКУ до нових форм звітності з ПДВ, застосовувати удосконалені форми декларацій з ПДВ уперше потрібно буде при складанні декларації з ПДВ за березень. Таким чином, за лютий 2011 року необхідно буде подати «старі» форми декларацій з ПДВ і заповнювати їх потрібно використовуючи рекомендації податківців, надані у листі від 02.02.12 р. № 3213/15-3117**.
** Див. ком. «Держпідтримка тваринництва: ДПСУ пояснила, як правильно заповнити декларацію з ПДВ переробного підприємства» // «БТ», 2012, № 7, с. 10.