05.11.2012

База для обкладення ПДВ при оренді держмайна

Відповідь на запитання

База для обкладення ПДВ при оренді держмайна

Орендуємо приміщення у держустанови, яка в рахунку на орендну плату до бази оподаткування ПДВ уключає, зокрема, податок на землю. Чи правильно визначає орендодавець базу для нарахування ПДВ?

(м. Київ)

 

Відповідно до абз. 1 п. 188.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 цього Кодексу, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками — суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів), а також збору на обов’язкове державне пенсійне страхування на вартість послуг стільникового рухомого зв’язку).

Отже, у загальному випадку, якщо згідно з договором оренди орендар компенсує орендодавцю витрати на сплату земельного податку, то сума такої компенсації включається до бази обкладення ПДВ.

Однак, як ми вже згадували у Темі тижня «Податковий кодекс: аналізуємо зміни» // «БТ», 2012, № 29, с. 22, з 01.07.12 р. розширено перелік коштів, які не включаються до бази оподаткування бюджетної установи (абз. 6 п. 188.1 ПКУ). Тепер до бази оподаткування не включаються суми відшкодування орендодавцю — бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна (див. «База обкладення ПДВ при оренді держмайна»).

 

База обкладення ПДВ при оренді держмайна

Витяг із п. 188.1 ПКУ

«188.1 <…>

До бази оподаткування враховується вартість товарів/послуг, які постачаються за будь-які кошти (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю — бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна та комунальних послуг і енергоносіїв), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платникові податку безпосередньо отримувачем товарів/послуг або будь-якою третьою особою як компенсація вартості товарів/послуг, поставлених таким платником податку».

 

Таким чином орендодавець — бюджетна установа має нараховувати ПДВ лише на «чисту» суму орендної плати, яка визначається за Методикою розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженою постановою КМУ від 04.10.95 р. № 786. При цьому суми витрат на утримання нерухомого майна, зокрема, компенсація земельного податку, не повинна обкладатись ПДВ.

Слід звернути увагу, що відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу бюджетні установи — органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими організаціями.

Саме на такі установи поширюється «особливий» порядок визначення бази для обкладення ПДВ, установлений в абз. 6 п. 188. 1 ПКУ. Якщо держмайно орендується в інших суб’єктів, наприклад, у державного чи комунального підприємства, яке є суб’єктом господарювання (не повністю утримується за рахунок відповідного бюджету), то база обкладення ПДВ орендної плати визначатиметься на загальних підставах (з урахуванням суми компенсації земельного податку).

 

Микола ШПАКОВИЧ