21.08.2017

Списуємо дебіторку: чи треба коригувати фінрезультат

Лист ДФСУ від 10.08.17 р. № 1553/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

У листі, що коментується, податківці розповіли про нюанси коригування фінрезультату до оподаткування на суму списаної дебіторської заборгованості.

Річ у тому, що до 01.01.17 р. платники податку на прибуток (ПНП) збільшували фінансовий результат до оподаткування на суму:

• витрат на формування резерву сумнівних боргів (РСБ) відповідно до НП(С)БО або МСФЗ;

• витрат від списання дебіторської заборгованості, яка не відповідає ознакам, визначеним п.п. 14.1.11 ПКУ, понад суму РСБ.

При цьому фінрезультат необхідно було зменшити лише на суму коригування (зменшення) РСБ, на яку збільшився фінрезультат відповідно до НП(С)БО або МСФЗ.

З 01.01.17 р. у ПКУ були внесені зміни, завдяки яким платники ПНП отримали можливість безперешкодно зменшувати фінрезультат на суму безнадійної заборгованості, списаної за рахунок резерву сумнівних боргів (РСБ).

Адже тепер у п.п. 139.2.1 ПКУ прописано — фінрезультат до оподаткування слід збільшувати на суму:

• витрат на формування РСБ;

• витрат від списання усієї дебіторської заборгованості понад суму РСБ.

У той же час фінрезультат зменшують на суму ( п.п. 139.2.2 ПКУ):

• коригування (зменшення) РСБ, на яке збільшився фінрезультат відповідно до НП(С)БО або МСФЗ;

• списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного РСБ), що відповідає ознакам з п.п. 14.1.11 ПКУ. Тобто такої, яка вважається безнадійною.

Крім того, податківці наполягають, що зменшення фінрезультату проводиться тільки на суму дебіторської заборгованості, яка відповідає ознакам безнадійності, що діють на дату її списання. Причому незалежно від періоду створення РСБ за такою заборгованістю.