30.07.2018

Новий коефіцієнт НГО Кф 3,0 (замість 2,0): чи страшний біс?

Мінагрополітики настільки зацікавлене в тому, щоб інформація про всі земділянки була внесена до відомостей Державного земельного кадастру, що для тих із них, за якими це не зроблено, з 17.07.18 р. встановило Кф 3,0. Відразу ж висловився із цього приводу Офіс великих платників податків ДФСУ, зобов’язавши таких «щасливчиків» подавати уточнюючі декларації… вже за 2018 рік (уточнюючи ІІ півріччя), але, схоже, вже одумався.

Суть змін

З 17.07.18 р. до Порядку № 489* внесли одну дуже важливу зміну — значення коефіцієнта Кф:

* Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.16 р. № 489.

• для земельних ділянок, інформація про які не внесена до відомостей Державного земельного кадастру, або

• якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки,

встановлено в розмірі 3,0.

До цього, нагадаємо, відповідний коефіцієнт становив 2,0.

Тобто тепер він збільшився в півтора рази. А від його розміру прямо пропорційно залежить нормативна грошова оцінка (далі — НГО) земділянки.

Винуватець змін — наказ № 162** був опублікований у виданні «Офіційний вісник України», 2018, № 30 ще 17.04.18 р. Але для нього передбачений особливий порядок набрання чинності — через 3 місяці з дня офіційного опублікування.

** Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про внесення змін до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» від 27.03.18 р. № 162.

Тому й виходимо на 17.07.18 р.

Коли, на кого і як вплинуть зміни?

Відразу попередимо: зараз говоримо про те, як повинно бути по-доброму, з дотриманням норм чинного законодавства. А те, що на практиці ви можете зіткнутися з найрізноманітнішими вимогами місцевих податківців, це вже зовсім інша історія.

Отже, згідно з п. 271.2 ПКУ рішення рад щодо НГО земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування НГО земель або змін (плановий період).

В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Тобто щоб змінити НГО земель з 01.01.19 р., місцеві ради повинні були офіційно оприлюднити нове рішення до 15.07.18 р. Перевірити цю інформацію ви можете вже зараз. Якщо рішення не змінене (не оновлене), то про нову НГО і зовсім можна буде говорити лише з 01.01.20 р. Утім, це все в теорії…

Нагадаємо, з наказом № 489, що набрав чинності з 01.01.17 р. (який тепер змінився), були схожі проблеми. У результаті самі податківці (лист від 13.07.17 р. № 18473/7/99-99-12-02-03-17, «Вісник. Право знати все про податки і збори», 2017, № 28, с. 23) визнали, що акт нормативно-методичного регулювання оцінки був розроблений, проте не був застосований для виконання землеоціночних робіт, і технічна документація за НГО земель для таких земельних ділянок не була складена і затверджена органами місцевого самоврядування. Тому й застосовувати Кф 2,0 у 2017 році при визначенні НГО було не потрібно.

Тепер схожа ситуація зі змінами, внесеними до цього наказу. Але вердикт відрізнятися не повинен: з урахуванням «Кф 3,0, що підріс», НГО може визначатися не раніше 01.01.19 р. Та й то тільки в тому випадку, якщо відповідна місцева рада оприлюднила рішення щодо НГО земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, до 15.07.18 р.

Знову ж таки Кф 3,0 може бути страшний лише тим платникам плати за землю, (1) інформація про земельні ділянки яких не внесена до відомостей Державного земельного кадастру і (2) для земельних ділянок яких у відомостях кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель.

Тому можна заздалегідь потурбуватися про вирішення таких проблем.

У категорії 112.05 ЗІР ДФСУ фіскали звертали увагу на те, що за наявності у відомостях кадастру про земельну ділянку ознак, зазначених у Порядку № 489, платнику плати доцільно, керуючись ст. 15 Закону № 1378***, звернутися до органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням такої ділянки щодо виконання робіт із землеустрою та оцінки з метою внесення відповідних відомостей до кадастру.

*** Закон України «Про оцінку земель» від 11.12.03 р. № 1378-IV.

Роз’яснення-2018, що «лякають»

Але, як часто буває, знаходиться той, хто не дає «спати спокійно». Джерелом проблем цього разу став Офіс великих платників податків ДФСУ, який висловив думку****, що «щасливчики» повинні подати до контролюючих органів уточнюючі податкові декларації за II півріччя 2018 року з новою довідкою (витягом) про НГО земельної ділянки, виданою з урахуванням вимог Порядку № 489 (з 17.07.18 р.), як це передбачено ст. 286 ПКУ.

**** На своєму офіційному порталі: http://officevp.sfs.gov.ua.

Під «щасливчиками» маємо на увазі платників, що мають земельні ділянки, інформація про які не внесена до Державного земельного кадастру або якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки.

Піддаватися таким вимогам категорично не рекомендуємо! Навіть якщо ви — великі платники податків (тобто вам такі «рекомендації» були безпосередньо адресовані).

До того ж, судячи з усього, «Офіс» уже одумався і відповідна замітка із його порталу видалена.