30.07.2018

Внесення на рахунок власних коштів: готівковий чи безготівковий дохід?

Уже дуже давно податківці переконують єдиноподатників у тому, що внесення ними власних коштів на поточний рахунок є підприємницьким доходом. Але як записати цей дохід до Книги обліку доходів: як готівку чи безготівку?

Якщо підприємець-єдиноподатник вносить готівку на рахунок з формулюванням «готівкові надходження власних коштів», «поповнення обігових коштів», «особисті заощадження» тощо, то податківці традиційно наполягають на тому, що в нього виник дохід. Зрозуміло, що логіки в цьому жодної немає, але вже багато років фіскали непохитні.

До речі, нещодавно з категорії 104.07 ЗІР ДФСУ була виключена консультація про те, що поповнення рахунка власними грошима — це дохід єдиноподатника. Тож можна спробувати запросити індивідуальну консультацію. Раптом пощастить.

Припустімо, підприємець не хоче сперечатися з податківцями і готовий відобразити дохід у Книзі обліку. Як його записати: як готівку чи безготівку (адже тепер у Книзі потрібно розбивати дохід на готівку і безготівку)?

Найчастіше такий дохід відображають саме як безготівковий. Що і вам радимо робити. Оскільки, на думку податківців, дохід виникає в той момент, коли кошти «крапнули» на поточний рахунок єдиноподатника. А накопичувати готівкові заощадження фізособа могла коли завгодно — фіскалів це не хвилює.

На користь цього підходу говорить той факт, що якщо ви визнаєте такий дохід готівкою, то ви:

• або колись оприбуткували/відобразили його в Книзі обліку. Але при внесенні цих коштів на рахунок ще раз збільшувати дохід немає потреби (див. вище);

• або не оприбуткували / не відобразили його в Книзі обліку, тому збільшуєте дохід тільки зараз. Але тоді виникає питання із санкціями за неоприбуткування готівки.

Відповідно, є сенс відображати такий дохід саме як безготівковий.