24.09.2018

Постачаєте товари через поштову службу — виписуйте ПН на кожну операцію

Лист ДФСУ від 11.09.18 р. № 3988/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Підприємство постачає товари кінцевим споживачам за готівку через юридичну особу — оператора поштового зв’язку. Грошові кошти від споживача надходять на поточний рахунок продавця з розрахункового рахунку посередника (фінустанови). Платник запитує: чи можна на такі постачання складати податкову накладну (ПН) за щоденними підсумками?

У листі, що коментується, податківців наполягають, що підсумкову ПН у такій ситуації складати не можна!

Причина в тому, що розрахунки за такі товари будуть здійснюватися через іншу юридичну особу.

Дійсно, відповідно до п. 201.4 ПКУ ПН може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо ПН не була складена на ці операції) у разі, зокрема, здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться:

• через касу / реєстратори розрахункових операцій або

• через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника).

Оскільки в описаній ситуації умова щодо безпосередніх розрахунків між покупцем і продавцем не виконується, контролери цілком справедливо стверджують, що тут не можна виписувати підсумкову ПН.

Отже, продавцю доведеться виписувати окремі ПН на кожну операцію.

Звісно, таку вимогу контролерів можна було б і проігнорувати. Мовляв, за порушення порядку складання ПН фіскали можуть накласти лише адмінштраф за ст. 1631 КпАП.

Однак ми б не радили ризикувати. Справа в тому, що податківці можуть розцінити цю ситуацію як відсутність реєстрації ПН на конкретну операцію в ЄРПН (п. 1201.2 ПКУ), а там штрафи можуть сягнути розміру ПДВ.