03.04.2012
— Де в декларації з прибутку притулити орендні доходи, якщо оренда — основний вид діяльності?
— Отут.
Нагадаємо, що п. 135.1 ПКУ встановлено, що доходи, які враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування, складаються з доходу від операційної діяльності та інших доходів. У свою чергу, згідно з п/п. 135.5.2 ПКУ доходи від операцій оренди/лізингу, визначені відповідно до п. 153.7 ПКУ, включаються до складу інших доходів.
Отже, якщо дотримуватися вищенаведених норм ПКУ, то виходить, що доходи від здавання приміщень в оренду повинні бути враховані у складі інших доходів. Для них у податковій декларації з податку на прибуток — зразка 2011 року* було передбачено рядок 03.7 «Доходи від операцій оренди/лізингу» додатка IД «Інші доходи» з подальшим віднесенням у рядок 03 IД основної частини декларації.
Аналогічний порядок відображення доходів від здавання приміщень в оренду встановлено і в новій формі декларації з податку на прибуток, затвердженій наказом Мінфіну від 28.09.2011 р. № 1213**, яка буде подаватися вперше за підсумками I кварталу 2012 року (див. абз. 2 п. 46.6 ПКУ).
Здавалося б, жодних питань із відображенням орендних доходів у декларації з податку на прибуток бути не повинно, тим більше що податківці тривалий час підтримували саме «іншодохідний» варіант дислокації орендних платежів — див. підрозділ 110.18.02 розділу 110 в ЄБПЗ.
Однак не все так просто в цьому питанні, особливо для тих підприємств, у яких здавання в оренду приміщень є основним видом діяльності.
Справа в тому, що п/п. 14.1.84 ПКУ відсилає до бухгалтерських нормативних документів, зокрема до П (С)БО, у разі якщо терміни згадуються в «прибутковому» розділі III ПКУ, але їх визначення безпосередньо в статті 14 цього Кодексу не наводиться.
Отже, відповідно до п. 4 П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати»
«операційна діяльність — основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю».
Виходить, що для підприємств, основний вид ді- яльності яких — здавання приміщень в оренду, доходи, отримані від цього виду діяльності, повинні належати до операційних.
Цей висновок був підтверджений в листі ДПА у м. Києві від 10.08.2011 р. № 8206/10/31-606. У ньому столичні податківці послалися на вищезгадані норми ПКУ та П(С)БО 3 і роз’яснили, що
«якщо основним видом діяльності підприємства є надання в оренду майна, то доходи від надання майна в оренду підлягають відображенню у рядку 02 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства; а витрати на утримання цього майна — у рядку 05.1 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства».
Нагадаємо, що у зазначених рядках відображаються доходи та витрати операційної діяльності. Тому не тільки доходи, але й витрати орендодавця на утримання приміщень будуть операційними (амортизація, ремонт тощо).
Із думкою ДПА у м. Києві погодилися й головні податківці країни. У консультації, розміщеній в ЄБПЗ, вони також зазначили, що доходи від надання майна в оренду платником податку, якщо такий вид діяльності є в нього основним, відображаються у рядку 02 декларації з податку на прибуток, форму якої затверджено наказом Мінфіну від 28.09.2011 р. № 1213, а витрати на утримання такого майна — у рядку 05.1 такої декларації.
Аналогічну відповідь надано й під час консультування гарячої телефонної лінії з питань оподаткування прибутку підприємств, проведеного ДПСУ за участі заступника начальника Управління адміністрування податку на прибуток та податкових платежів Департаменту оподаткування юридичних осіб О. Задорожного,— див. «Вісник податкової служби України» № 12/2012 (с. 7 вкладки).
До речі, правильне визначення податкового статусу орендних платежів є важливим, оскільки від того, для одержання яких доходів (доходу від операційної діяльності або інших доходів) ті чи інші витрати здійснено, залежить звітний період, у якому вони відображаються у податковому обліку (п. 138.4 і 138.5 ПКУ).
Алла Погребняк
* Затверджено наказом ДПАУ від 28.02.2011 р. № 114 (див. її у «Бухгалтері» № 16’2011 у розділі «Тема»).
** Нову форму «прибуткової» декларації — див. у «Бухгалтері» № 1–2’2012 на с. 9–33, зміни до неї — у № 8’2012 на с. 25–28.