02.01.2012
— Це я здаю як підприємець,
а це — як людина Стьопа...
— А я, Стьопо,
як людина тебе прошу:
не виСТЬОПуйся!
Ще раз про здавання ПриПЄПами нерухомості понад 300 кв. м
У «Бухгалтері» № 46’2011 на с. 42–43 прочитав статтю, присвячену нюансам здавання ПриПЄПами в оренду нежитлового приміщення площею понад 300 кв. м. Хочу скористатися можливістю здавання в оренду свого приміщення як ПриПЄП (у дозволених межах — 300 кв. м), так і фізособа зі сплатою ПДФО. Однак на семінарі, організованому фахівцями ДПА у м. Києві, було сказано, що таке поєднання чинним законодавством заборонене. Як бути?
Як бути — вирішувати виключно самому суб’єкту господарювання. Ми не знаємо, які «заборонні» аргументи для можливості поєднання ролей підприємця і простої фізособи наводили на семінарі київські податківці. Особисто нам не відомий нормативно-правовий акт, із якого випливає заборона для фізичної особи здавати майно в оренду у двох іпостасях. Більше того, чинне цивільне законодавство базується на принципі «дозволено все, що прямо не заборонено законом». Тож цей варіант здавання в оренду є цілком правомірним.
Водночас хочемо попередити, що загроза такої заборони (на нашу думку — цілком незаконної!) дійсно кружляє над ПриПЄПами-орендодавцями, які володіють нежитловою нерухомістю площею понад 300 кв. м.
Наприклад, 13.12.2011 р. відбувся інтернет-діалог із головою Комісії з проведення реорганізації ДПА у м. Києві, директором Департаменту податкового контролю ДПСУ І. Носачовою, під час якого І. Носачова відповіла на 58 запитань, більшість із яких стосувалися нової спрощеної системи оподаткування.
Одним із запитань, які надійшли на портал «Бухгалтер.com.ua» у межах проекту «Черговий по країні», було таке:
«Чи може фізична особа — підприємець, яка має нежитлове приміщення площею 1000 кв. м, надавати в оренду частину приміщення (менше 300 кв. м), перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, а решту — як фізична особа зі сплатою ПДФО?».
Пославшись на норми Господарського (ст. 43*), Цивільного (гл. 23**) і Податкового (п/п. 291.5.3 та п. 170.1) кодексів України, фахівці з Управління масово-роз’яснювальної роботи зі звернень громадян ДПА у м. Києві дійшли висновку про те, що здавання в оренду власної нерухомості може здійснюватися фізособами як у межах підприємницької діяльності, так і без реєстрації орендодавця як підприємця — на їхній розсуд. У результаті чергова (-і) по країні*** підсумувала (-и):
«Враховуючи викладене, фізична особа — суб’єкт господарської діяльності, видом діяльності якого є здавання в оренду власного нерухомого майна (КВЕД 70.20.0),— здійснює оподаткування доходів, отриманих від надання в оренду нерухомого майна, виключно в межах здійснення такої підприємницької діяльності, в даному випадку на загальній системі оподаткування , обліку та звітності».****
До речі, у «Бухгалтері» № 46’2011 на с. 43 ми звертали увагу підприємців-орендодавців на те, що наразі невідомо, яку позицію в цьому питанні займуть податківці. Ось уже й побачили, що київські податківці зайняли позицію фіскальну.
Тому обережний підприємець, який бажає здати 300 кв. м***** у межах ПриПЄПської діяльності, звісно, не дражнитиме гусаків, принаймні київських, своїм подвійним статусом. Тобто, як ми й рекомендували, він повинен укласти договір із орендарем на здавання в оренду частини приміщення розміром 300 кв. м. Як розпорядитися рештою площі — питання окреме. Поживемо — побачимо.
Алла Погребняк
* Статтю 43 «Свобода підприємницької діяльності» ГК — див. у «Бухгалтері» № 29’2006 на с. 16т.
** Глава 23 ГК (ст. 316–327) визначає загальні положення про право власності.
*** Незрозуміло, хто був черговим: сама І. Носачова чи знеособлене Управління масово-роз’яснювальної роботи зі звернень громадян ДПА у м. Києві? Загалом, як завжди: за сприяння…
**** Див. газету «Податковий, банківський, митний консультант» № 50–51/2011, с. 2.
***** Ще раз підкреслимо, що ПриПЄП може здати 300 нежитлових кв. м, а не «менше 300».