10.01.2012
Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2011 р. № 1637
Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку першої
і другої груп та платників єдиного податку третьої групи,
які не є платниками податку на додану вартість
1. Відповідно до підпункту 296.1.1 пункту 296.1 статті 296 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України (далі — Кодекс) фізичні особи — підприємці, що обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої і другої груп, а також платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість (далі — платник податку), ведуть книгу обліку доходів (далі — Книга), у якій щоденно, за підсумками робочого дня, відображають отримані доходи.
2. Прошнурована та пронумерована Книга безоплатнореєструється в органі державної податкової служби за основним місцем обліку платників податку.
3. Записи у Книзі виконуються розбірливо чорнилом темного кольору або пастою кулькових ручок.* У разі внесення виправлень новий запис засвідчується підписом платника податку.
* Тобто в електронному вигляді книгу вести не можна.— Ред.
4. У Книзі відображається фактично отримана сума доходу від провадження діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік. У разі необхідності реєстрації нової Книги протягом податкового (звітного) періоду записи в ній продовжуються наростаючим підсумком, а попередня Книга залишається у платника податку.
5. Записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податку та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, фактично безоплатно отримано товари (роботи, послуги).
6. Платник податку заносить до Книги відомості в такому порядку:
6.1. У графі 1 зазначається дата запису.
6.2. У графах 2—7 відображається дохід від провадження господарської діяльності, що оподатковується за ставками, встановленими відповідно до пункту 293.2** та підпункту 2 пункту 293.3*** статті 293 глави 1 розділу XIV Кодексу:
6.2.1. У графі 2 зазначається отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги.
6.2.2. У графі 3 вказується сума повернутих коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги та/або передплати.
6.2.3. У графі 4 зазначається скоригована сума доходу за продані товари, виконані роботи, надані послуги на суму повернутих коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги та/або передплати та розраховується як різниця граф 2 і 3.
6.2.4. У графі 5 вказується вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
6.2.5. У графі 6відображається сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
6.2.6. У графі 7 відображається загальна сума доходу як сума граф 4, 5 і 6.
** Від 1 до 10% мінзарплати (1-а група) та від 2 до 20% мінзарплати (2-а група).— Ред.
*** 5% доходу.— Ред.
6.3. У графах 8 і 9 відображаються відповідно вид та сума доходу, що оподатковується за ставкою 15% відповідно до підпунктів 2—4 пункту 293.4 статті 293 глави 1 розділу XIV Кодексу.****
**** Довідково наводимо відповідний фрагмент ПКУ: «29З.4. Ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої, другої і третьої груп у розмірі 15 відсотків:
<...>
2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у свідоцтві платника єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;
3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у цій главі;
4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування».
Крім згаданих доходів, за ставкою 15% оподатковується також сума перевищення граничного обсягу (цей вид доходу згадано у п/п. 1 п. 293.4, а тут його не названо, мабуть, тому, що така сума випливе у податковій декларації, а в Книзі відобразиться як звичайний дохід).— Ред.
7. Дані Книги використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.
8. Книга зберігається у платника податку протягом 3 років після виконання останнього запису.
Директор Департаменту податкової, митної політики
та методології бухгалтерського обліку
М. Чмерук