10.01.2012
«Бухоблік і аудит, крім аудиту»
як вид діяльності
Про правильне заповнення в заяві на ЄП рядка «Обрані види діяльності» ФОПом,
що надає консультаційні послуги з бухобліку й оподаткування
У 2011 році я був ПриПЄПом, який надавав консультаційні послуги з питань бухгалтерського обліку та оподаткування. У 2012 році хочу залишитися на єдиному податку. Як правильно заповнити рядок «Обрані види діяльності» у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування?
Чесно кажучи, нам не зрозуміло, навіщо взагалі було вводити вимогу про заповнення всіма приватними підприємцями такого рядка «спрощеної» заяви, як види господарської діяльності. Припустимо, для 1-ї або 2-ї групи це може мати значення при визначенні ставки ЄП. Але навіщо ускладнювати життя «спрощеній» 3-й групі*? Адже з погляду ПКУ обрані види діяльності — так само, як ще один дивний реквізит: «місце проведення господарської діяльності» (з точним індексом, найменуванням населеного пункту і адресою),— при 3-й групі за великим рахунком ні на що впливати не повинні. Адже 3-я група сумісна з будь-якою незабороненою діяльністю, а податок усе одно прив’язаний до доходу.
* Наскільки ми розуміємо, ПриПЄП, який надає послуги у сфері бухобліку та оподаткування, у зв’язку зі специфікою замовників (це, звісно, юрособи) претендуватиме саме на 3-ю групу.
До речі, цікаво, що спрощенці 3-ї групи, на відміну від ПриПЄПів 1-ї і 2-ї груп, не повинні подавати заяву про зміну видів господарської діяльності (порівняйте абз. 2 і 3 п. 8 Порядку подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, затвердженого наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. № 1675**). Тобто, якщо вірити Порядку, у першому ж місяці ПриПЄП 3-ї групи може спокійно зайнятися будь-яким іншим видом діяльності, не зазначеним у заяві та свідоцтві платника єдиного податку.
** Названий Порядок — див. у «Бухгалтері» № 1–2’2012 на с. 41–43.
Однак вірити Порядку не можна. Адже Закон (див. п/п. 4 п. 299.12 ПКУ) встановлює як загальне правило: до раніше виданого свідоцтва платника ЄП у день подання платником єдиного податку заяви органом державної податкової служби вносяться зміни щодо видів господарської діяльності. При цьому у випадку зі зміною видів діяльності відмінності між групами він — на відміну від Порядку — ніде не встановлює.
Більше того, відповідно до п/п. 7 п/п. 298.2.3 ПКУ платники ЄП повинні перейти на сплату інших податків і зборів (тобто на загальну систему оподаткування) у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у свідоцтві платника ЄП — ФОПа,— з першого числа місяця, наступного за податковим періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності. І знову жодних винятків для 3-ї групи немає — тому п/п. 298.2.3, який загрожує загальною системою, діє для всіх ПриПЄПів будь-якої групи.
У такому разі реквізит «Обрані види діяльності» набуває стратегічного значення.
Утім, не обійшлося без накладок. Наприклад, у п. 299.15 ПКУ здійснення видів діяльності, не зазначених у свідоцтві ПриПЄПа, чомусь забули прописати як підставу для анулювання свідоцтва платника ЄП органом ДПС.
Тож «змінну» заяву ПриПЄПам 3-ї групи доцільно подавати. Причому до того, як вони візьмуться за нову діяльність.
Отже, Порядок подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування вимагає від фізосіб, які записуються до спрощенців, зазначати в заяві види діяльності, обрані згідно із КВЕД ДК 009:2005***.
*** Ще менше пощастило ПриПЄПам -виробникам. Вони повинні зазначити в заяві також види товарів (продукції), які ними виробляються. Очевидно, при цьому вони повинні відчути підтримку державою вітчизняного товаровиробника, так би мовити, за повною програмою.
На нашу думку, у КВЕД ДК 009:2005 для фахівців, які бажають надавати консультаційні послуги з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, найбільш доречним є код 74.12.0 «Діяльність у сфері бухгалтерського обліку та аудиту». Якщо вірити Класифікатору, то цей підклас включає:
«— реєстрацію, накопичення, узагальнення та зберігання інформації про діяльність підприємств;
— підготовлення, перевірку, підтвердження достовірності фінансових рахунків, звітів, балансів;
— складання податкових декларацій для юридичних та фізичних осіб;
— консультування та представництво (крім юридичного) від імені клієнтів перед податковими інспекціями».
Бухгалтерські консультації цілком точно вписуються до цього підкласу. З податковими — дещо складніше. Загалом, вони вгадуються в останній розшифровці (консультування). Ті, хто має сумнів, можуть заглянути до КВЕД ДК 009:2010, який приходить на зміну нині чинній версії 2005. Так от під кодом 69.20 у новому КВЕД зашифровано «Діяльність у сфері бухгалтерського обліку та аудиту ; консультування з питань оподаткування»*, причому його повноцінним еквівалентом Класифікатор вважає саме старий 74.12 .
* «Цей клас включає:
— облік комерційних операцій компаній та фізичних осіб;
— підготовку або аудит фінансових рахунків;
— перевірку рахунків та підтвердження їх точності;
— складання податкових декларацій для приватних осіб або підприємств;
— консультаційні послуги та послуги з представництва клієнтів в податкових органах».
Іншими словами, завдяки КВЕД 2010 року стає зрозумілим, що консультування з питань оподаткування у неявному вигляді міститься в сьогоднішньому КВЕД ДК 009:2005 під кодом 74.12 .
Загалом, для підстраховки можна забити в заяві ще два коди, які нібито мають певне відношення до консультування з питань оподаткування.
По-перше, 74.11.2 «Нотаріальна та інша юридична діяльність », яка включає, зокрема,
«надання рекомендацій та консультацій з загальних питань, складання юридичних документів: статутів, установчих та інших, пов’язаних зі створенням підприємств (організацій), патентів та авторських прав, підготовку юридичних актів, заповітів, доручень тощо».
Питання про оподаткування завжди виходить на законодавство, тобто його цілком можна вважати юридичним.
По-друге, 74.14.0 «Консультування з питань комерційної діяльності та управління», яке охоплює серед іншого
«консультування та надання практичної допомоги комерційним підприємствам та державним службам в галузі планування, організації, забезпечення ефективності та контролю, інформації для управління тощо».
Ми вважаємо, що інформація стосовно оподаткування може бути потрібна замовнику як для планування, так і для ефективного контролю з управлінням.
Отже, нібито визначилися: бажано зазначити в заяві коди 74.12.0 , 74.11.2 і 74.14.0.
Є, щоправда, одне ускладнення. Справа в тому, що п/п. 291.5.2 ПКУ забороняє бути платником єдиного податку ФОПам, які здійснюють діяльність у сфері аудиту. Враховуючи особливості персоналу наших ДПІ, можна підозрювати, що заяву з кодом 74.12.0 «Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту», цілком ймовірно, загорнуть під єдиний податок з такою мотивацією: не сумісний з обраним видом діяльності — аудитом.
Звичайно, якщо суворо дотримуватись закону, то загорнути не повинні. Адже платник-консультант не винен у тому, що під одним кодом у КВЕД (у статистичних, до речі, цілях) об’єднані різні , хоча й близькі (якщо порівнювати, наприклад, з похоронними послугами), види діяльності — бухоблік і аудит. Так, аудит для ПриПЄПів заборонений, але ж бухоблік — очевидно ні !
У принципі, визнають це й податківці. Приміром, у роз’ясненні з ЄБПЗ правильно зазначається:
«Враховуючи те, що діяльність у сфері бухгалтерського обліку та діяльність у сфері аудиту за своєю сутністю є різними видами діяльності, то фізичні особи — підприємці, які надають виключно бухгалтерські послуги, мають право перебувати на спрощеній системі оподаткування та бути платниками єдиного податку».
Схожі відповіді дають і місцеві податківці (див., наприклад, консультацію відділу масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА в Чернівецькій області на сайті www.dpa.cv.ua).
Більш обережним підприємцям можна рекомендувати один із трьох варіантів :
1 ) зазначити в заяві код 74.12.0 і дати усічену назву «Діяльність у сфері бухгалтерського обліку»;
2 ) зазначити в заяві код 74.12.0, навести автентичну назву «Діяльність у сфері бухгалтерського обліку та аудиту», зробивши приписку « (крім аудиту)»;
3 ) зазначити в заяві код 74.12.0, навести автентичну назву «Діяльність у сфері бухгалтерського обліку та аудиту» і супроводити заяву листом такого змісту:
«Доводжу до Вашого відома, що здійснюватиму лише діяльність у сфері бухгалтерського обліку та оподаткування, яка підпадає під код 74.12.0.
Аудит, який підпадає під цей самий код згідно із КВЕД ДК 009:2005, здійснювати не буду — через відсутність відповідних повноважень. Нагадую, що згідно із ч. 1 ст. 4 Закону України «Про аудиторську діяльність» аудитором може бути фізична особа, яка має сертифікат, що визначає її кваліфікаційну придатність на зайняття аудиторською діяльністю на території України. Інформую Вас, що сертифікат аудитора в мене відсутній.
Щастя Вам, грошей бюджетних і позабюджетних, любові та здоров’я!».
Ну й, звісно, податковим і бухгалтерським консультантам бажано проконсультуватися з колегами у місцевій ДПІ. Впевнені, що там знають точну відповідь на запитання «що робити?». Правда, не факт, що скажуть...
Станіслав Погребняк