24.01.2012

Від шеф-повара

Колонка редактора

День Соборності та Свободи

22 січня Україна вперше святкує об’єднаний День Соборності та Свободи.

День Соборності був установлений на ту ж дату на честь Акта Злуки, який об’єднав Західно українську Народну Республіку й Наддніпрянську Українську Народну Республіку, проголошеного цього дня в 1919 р.

Але вже у квітні 1920 р. Симон Петлюра підписав з Польщею Варшавський договір (не плутати з однойменною післявоєнною воєнною угодою країн Східної Європи на чолі з СРСР ), згідно з яким західні регіони передавалися Польщі, тобто злука виявилася потрібною для здавання західної частини полякам в обмін на їхню військову підтримку.

Відновлено злуку було через 20 років після Акта — але вже не Актом, а п актом Молотова-Ріббентропа, згідно з яким і відбувся — на користь Української РСР і Білоруської РСР — 4-й розділ Польщі, що знову об’єднав єдину-цільну-неподільну-унітарну-соборну Україну.

Ну а День Свободи відзначався кілька років теж 22 числа, але вже листопада — за Указом Ющенка на честь Майдану. Тоді вистражданий цим Майданом його пестунець ще не знав, що незабаром рівною мірою подякує і тим, хто був на Майдані, і тим, хто там не був, і тим, хто його ненавидить. Тож це свято виявилося потрібним зовсім не надовго.

Загалом, кількамісячна соборність, реінкарнована напередодні Другої світової пактом Молотова-Ріббентропа, і поминки за Майданом одне одного варті.

«Славимо велич Вітчизни свободної!» Ой, це, здається, не звідти