19.06.2012

Від шеф-повара

Колонка редактора

Харків голландський

У Харкові — помаранчева окупація. Голландці — всюди. Зі своїми прапорами , до неподобства схожими на російський , із пивом, у всьому помаранчевому — задоволені, товсті, щасливі, усміхнені .

Гарне в них, напевно, життя.

Із підворіть на них — та їхній урочистий марш спеціально вимитими вулицями міста — вилазять подивитися наші, просто щоб побачити радісних безтурботних людей, у яких немає проблем і які легко й безпечно зважилися на колективний багатотисячний десант до далекої східної глибинки.

— А що це в нас у фонтані біля пам’ятника закоханим помаранчева вода? Іржава, чи що?

— Ні, це голландці кинули барвник

Їхні « ПСВ» та « АЗ» тут уже грали — і зовсім недавно, але такої масштабної навали, як зараз на Євро, звісно, не було.

Подекуди трапляються випадкові датчани — вони грають теж, але тільки один матч, а от голландці — всі три гри проводять у Харкові .

У колоні — маленький кволий дідусь, років 80. У руках — прапор-триколор (украдений Петром I, який змінив порядок кольорів), на футболці на спині — напис: 16 V. Persie. Це означає — № 16 Ван Персі.

Їм би наші турботи.

Нам би їхні посмішки.

А закінчиться євроказка — і летючі голландці полетять на свою амстердамщину-гаагщину. У свої жалюгідні квартали червоних ліхтарів, до своїх млинів і тюльпанів, у край свободи, наркотиків та іншої розпусти.

Вони полетять — і не пообіцяють повернутися

Дядечка, рідненьки, не летіть, будь ласка!

P.S . Голландці фотографувалися біля головного харківського монумента — пам’ятника Шевченку. Залізли прямо до самої Катерини з дитям, з якої починається композиція під Тарасом (від нещасного минулого до щасливого колишнього сьогодення, яке потім виявилося ще більш нещасним). Отримавши стільки мужиків, ще й чужоземних, Катерина стала виглядати набагато щасливішою, а дитина ніби знайшла колективного тата. Так через 77 років соціальна ідея пам’ятника набула нового прочитання.

Ще епізод. Два нідерланда в усьому помаранчевому фотографували оперний театр. Я чемно посторонився, щоб не заважати й не заступати, а вони — щирою голландською:

— Олександре Вікторовичу, Ви не хочете, щоб ми Вас сфотографували?..