27.03.2012

Від шеф-повара

Колонка редактора

Літературні баєчки

(і варіант гімну СРСР)

Бувають генії одного твору.

У музиці таким є М. Огінський, який нічого настільки ж видатного, як його дивовижний полонез «Прощання з батьківщиною», більше не створив.

У літературі подібних прикладів більше. Мабуть, найвідоміший у нас в цьому плані О. С. Грибоєдов, чиє геніальне «Лихо з розуму» — напевно єдиний великий літтвір цього автора, все інше — поступається і дуже сильно.

Менш знаменитий, приміром, Олександр Кочетков зі своєю «Баладою про прокурений вагон» (відомою багатьом із «Іронії долі…» — саме там прозвучало на всю країну: «С любимыми не расставайтесь») — нічого на такому рівні він більше не створив.

Про Михайла Шолохова з його парою геніальних творінь («Тихий Дон» і «Піднята цілина») сперечаються досі: а чи він їх автор — аж надто відрізняється в нього ця пара від усього іншого.

А от у М. О. Некрасова визначних віршів було декілька не один і не два, але яким же при всьому при цьому він був нерівним автором: більшість його творів просто неможливо читати, але все ж є дійсно видатні: «Залізниця», «Незжата смуга», «Роздуми біля парадного під’їзду», «Селянські діти» (це там: «Однажды в студеную зимнюю пору...»), та, загалом, і «Пам’яті Добролюбова» («Какой светильник разума угас!..») — при тому, що більшість із решти практично гидотна .

Загалом, у комусь Божа іскра живе довго, а в комусь — лише якісь миті , але яким же світлом вона опромінює спадщину часом безликих авторів...

До слова, про Некрасова — ось один не дуже відомий його твір, який я свого часу (дуже давно) передав своєму другові-КВКшнику, після чого у КВК (у Маслякова!) він і зазвучав:

«Однажды в студеную зимнюю пору

сплотилась навеки Великая Русь,

гляжу поднимается медленно в гору

единый, могучий Советский Союз!

Союз нерушимый республик свободных,

как из лесу вышел, был сильный мороз,*

да здравствует созданна волей народов

лошадка, везущая хворосту воз!

Сквозь грозы сияло нам солнце свободы,

и Ленин великий нам путь озарил:

— Ну , мертвая! крикнул малюточка** басом,

на труд и на подвиги нас вдохновил.

Труд этот , Ваня, был страшно громаден:

Дружбы народов надежный оплот,

в мире есть царь , этот царь беспощаден

нас к торжеству коммунизма ведет!..»

На КВК цей безсмертний твір дуже, між іншим, не сподобався журі: сказали — не можна знущатися з гімну. Так от, до речі — про гімн.

Подейкують, що Євгеній Євтушенко сказав Сергію Михалкову, що, мовляв, гімн-то його — г ... На що Михалков (нібито) одразу відповів: «Г... не г..., а заграють — і встанете!».

І таки вставали

 

* День створення СРСР — 30 грудня (1922 р.).

** 164–165 см.