06.03.2012

iFactor

Здавання приміщень в оренду: одночасно у статусі фізособи і ПриПЄПа (Закінчення. Початок — див. у «Бухгалтері» № 8’2012 на с. 48–50.)

Стаття

Якщо в людини є фазенда

та їй потрібні дуже гроші,

вона фазенду здасть в оренду

й дохід отримає хороший

Здавання приміщень в оренду: одночасно у статусі фізособи і ПриПЄПа

(Закінчення. Початок — див. у «Бухгалтері» № 8’2012 на с. 48–50.)

Чи може фізособа здавати один об’єкт нерухомого майна одночасно як фізична особа і як ПриПЄП?

Про можливість здавання об’єкта нерухомості одночасно у двох іпостасях: як підприємцем і як звичайною фізособою ми писали у «Бухгалтері» № 46’2011 на с. 42–43 і № 1–2’2012 на с. 54.

Свого часу до ЄБПЗ було включено роз’яснення, у якому представники органів ДПС допускали одночасне здавання одного об’єкта майна фізособою як підприємцем, а іншого об’єкта майна як простою фізособою.

На запитання про те, чи має право ПриПЄП із ви­дом діяльності «Здавання в оренду нерухомого майна» здавати один об’єкт нерухомого майна в межах підприємницької діяльності, якщо інший об’єкт майна він здає просто як фізособа, податківці відповіли, що нормами чинного законодавства не передбачені обмеження щодо здавання власного нерухомого майна фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 ПКУ.

А щодо можливості аналогічного здавання в оренду (як ПриПЄПом і як людиною) не різних об’єктів, а різних частин одного об’єкта — див., наприклад, ствердну відповідь ДПА в Чернігівській області від 26 січня 2012 ро­ку в межах проекту «Черговий по країні»*).

* Див. http://ukr.buhgalter.com.ua/dpa/theme.php?ID=196564

Але нещодавно побачила світ Узагальнююча подат­кова консультація щодо застосування спрощеної системи оподаткування , обліку та звітності фізичними особами — підприємцями, які здійснюють діяльність з надання нерухомого майна в оренду , затверджена наказом ДПСУ від 20.02.2012 р. № 136 (див. с. 18–19 цього випуску).

У зазначеному роз’ясненні міститься заперечна відповідь на запитання, чи може фізособа, яка володіє нежитловою нерухомістю загальною площею 400 кв. метрів, надавати 110 кв. м в оренду як фізична особа, а решту 290 кв. м як фізична особа — під­приємець на спрощеній системі оподаткування.

Такого повороту подій після ліберальних роз’яснень мало хто очікував. Адже внаслідок узагальнення хороших роз’яснень податківці в узагальнюючій податковій консультації чомусь дійшли фіскальних висновків.

Причому, якщо йдеться просто про загальну площу, це може стосуватися як одного об’єкта, так і різних, тобто відповідь має характер універсальний!

При цьому в ДПСУ навіть не спромоглися навести хоч якусь аргументацію свого походу, обмежившись лише безапеляційною забороною на перебування фізособи на спрощеній системі.

Через очевидну незаконність цієї заборони споді­ваємося, що зазначене роз’яснення проживе недовго, бо податківців усе-таки переконають. Однак через високий статус Узагальнюючої податкової консультації зробити це буде досить складно...*

* Про проблеми оспорювання податкових консу­ль­тацій — див. наступний матеріал.

Григорій Берченко,
Іван Тургенєв