09.11.2012

ФОПи і сплата ЄСВ: у які строки?

Відповідь на запитання

— Закон — то для вас!
А для нас — 21-5!

ФОПи і сплата ЄСВ: у які строки?

 

Просимо роз’яснити, коли і як сплачують єдиний соціальний внесок приватні підприємці.

Нагадаємо, що порядок нарахування та сплати ЄСВ визначено Законом про ЄСВ та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління ПФУ від 27.09.2010 р. № 21-5 (далі — Інструкція № 21-5, див. її, зі змінами, в «Бухгалтері» № 31’2012 на с. 15т–31т ).

Відповідно до нещодавніх змін, внесених Законом від 18.09.2012 р. № 5292-VI* до Закону про ЄСВ, ПриПЄПам дозволили сплачувати ЄСВ один раз на квартал, до 20 числа місяця, наступного за кварталом, за який сплачується ЄСВ, а не щомісяця, як було раніше.

* Див. «Бухгалтер» № 40’2012, с. 18–19.

ФОПів же зобов’язали сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний рік, до 10 лютого року, наступного за звітним.** Зрозуміло? Не зовсім...

** На ці нові строки сплати вже зверталась увага в редакційному коментарі до змін, які внесено до Закону про ЄСВ (див. там же, с. 19).

Справа в тому, що існує п/п. 4.5.2 Інструкції № 21-5, згідно з яким ФОПи за себе й членів своїх сімей, які беруть участь у здійсненні ними підприємницької діяльності, сплачують ЄСВ протягом року: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня та до 15 листопада у вигляді авансових платежів у розмірі 25% річної суми ЄСВ, обчисленої від суми, визначеної податковими органами для сплати авансових сум ПДФО фізосіб-підприємців. Остаточний розрахунок із ПФУ ФОПи проводять до 1 квітня року, наступного за звітним.

Слід зазначити, що й у старій редакції Закону про ЄСВ не було «авансової» норми для зазначеної категорії підприємців. Як бачимо, немає її й у редакції Закону про ЄСВ, що діє з 13.10.2012 р. Тож проблема, пов’язана зі сплатою ЄСВ ФОПами в строки, встановлені Інструкцією № 21-5, залишилася.

І відповідь на запитання, чи потрібно ФОПам і надалі платити авансові внески з ЄСВ, залежатиме від того, чи внесуть відповідні зміни до Інструкції № 21-5. До цього кожен ФОП вирішує для себе «авансову» проблему самостійно: залежно від бажання та можливості сперечатися зі своїм органом ПФУ.

До речі, зміни бажано внести й до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 08.10.2010 р. № 22-2, зі змінами (далі — Порядок № 22-2). Нагадаємо, що пунктом 3.2 Порядку № 22-2 встановлено, що ФОПи подають Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (додаток 5 до Порядку № 22-2) до органу ПФУ один раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним. Тобто ця норма кореспондує з п/п. 4.5.2 Інструкції № 21-5, який вимагає остаточного розрахунку із ПФУ до 1 квітня, а не із ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ, що встановлює більш ранню сплату ЄСВ (хоча так було й раніше, і ці невідповідності ігнорувалися ПФУ).

А як складаються справи на практиці?

За повідомленням з місць, органи ПФУ наполягали і продовжують наполягати на сплаті авансових ЄСВ-платежів.* Прихильниками такого підходу є й податківці. Про це свідчить їхня консультація, розміщена в ЄБПЗ (підрозділ 180.04). У ній вони відповідають на запитання, чи має право ФОП включити до складу витрат суму ЄСВ, яка сплачувалася протягом року у вигляді авансових платежів, і суму доплати, що виникла за результатами остаточного перерахунку. У відповіді, зокрема, вони посилаються на норми Інструкції № 21-5 і непрямо підтверджують, що ФОПи сплачують ЄСВ у вигляді авансових платежів у строки, встановлені зазначеною Інструкцією.

* ФОПи отримують повідомлення-розрахунки, в яких визначено суми ЄСВ, що підлягає доплаті (п. 6.3 Інструкції № 21--5). Щоправда, такі повідомлення-розрахунки оформляються за результатами діяльності за звітний рік (п/п. 4.5.2 Інструкції № 21--5), тобто складання їх у квартальні періоди законодавством не передбачено. Проте наявні випадки отримання таких повідомлень і щоквартально, хоча скоріше вони повинні мати попереджувальний характер.

Що стосується судової практики, то спори щодо строків сплати ЄСВ ФОПами — справа досить нова, тому наразі можна говорити лише про рішення судів першої інстанції (до апеляційних судів черга ще не дійшла).

У справах щодо стягнення боргу за щоквартальними вимогами висновки суду ´рунтуються на обов’язку зі сплати ЄСВ відповідно до Інструкції № 21-5 (постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.06.2012 р. у справі № 2а-1602/12/0970 і Сумського окружного адміністративного суду від 30.08.2012 р. у справі № 2а-1870/6641/12)**.

** Із текстом рішень можна ознайомитися на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень за адресами: http://reyestr.court.gov.ua/Review/24958166 , http://reyestr.court.gov.ua/Review/25797911 .

Як бачимо, поки що судова практика складається не на користь ФОПів — платників ЄСВ. Сумно.

Чи виникатимуть подібні спори після внесення змін до Закону про ЄСВ? Цілком можливо, що вони виникатимуть доти, доки «авансова» норма зберігає свою прописку в Інструкції № 21-5.

Алла Погребняк