12.10.2012

Про відображення в обліку платника ЄП фіндопомоги

Лист

— Відображають (хто на ЄП)

фіндопомогу так от... єп...

Про відображення в обліку платника ЄП фіндопомоги

Лист Державної
податкової служби України
від 27.09.2012 р.*

* Лист подано в перекладі з російської мови.— Ред.

Починаючи з 1 січня 2012 року спрощена система оподаткування, обліку та звітності для суб’єктів господарювання застосовується в порядку, встановленому Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), з урахуванням особливостей, передбачених Законом України від 4 листопада 2011 року № 4014-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності».**

** Див. «Бухгалтер» № 45’2011, с. 8–25.— Ред.

Відповідно до п/п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку для фізичної особи — підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати та відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Згідно з пунктом 292.6 статті 292 ПКУ датою отримання доходу є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Абзацом 8 підпункту 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 ПКУ [встановлено, що] поворотна фінансова допомога — сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

Разом із тим у пункті 292.11 статті 292 ПКУ наведено перелік коштів, які не включаються до складу доходу платників єдиного податку.

Зокрема, підпунктом 3 пункту 292.11 статті 292 ПКУ встановлено, що до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів.

Відповідно до підпункту 296.1.1 пункту 296.1 статті 296 глави 1 розділу XIV ПКУ фізичні особи — підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, і є платниками єдиного податку першої і другої груп, а також платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів (далі — Книга), у якій щодня, за підсумками робочого дня, відображають отримані доходи.

Записи в Книзі обліку доходів виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податку та/або отримані готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, фактично безоплатно отримані товари (роботи, послуги).

Таким чином, сума фінансової допомоги, не повернена протягом 12 календарних місяців з дня отримання, зараховується до доходу за підсумками дня, наступного за останнім днем періоду 12 місяців.

Наказом Мінфіну України від 15.12.2011 р. № 1637 затверджено Порядок ведення книги обліку доходів і витрат платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, а також платниками єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість,* для яких не передбачено окрему графу для відображення суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, тому пропонуємо такі кошти вносити до графи 5 Книги**.

* Див. «Бухгалтер» № 3’2012, с. 23.— Ред.

** Тобто до графи «Вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг)…». Не надто вдалий вибір, однак інші графи підходять ще менше.— Ред.

Крім того, підпунктом 291.5.1 пункту 291.5 стат-ті 291 ПКУ встановлено, що не можуть бути платниками єдиного податку суб’єкти господарювання, які здійснюють, зокрема, діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами, визначеними розділом III ПКУ.

З питань можливості надання позики іншим особам слід зазначити, що правовою підставою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики. Відносини за договором позики регулюються статтями 1046–1053 Цивільного кодексу України.***

*** І вони надання позики не забороняють.— Ред.

Заступник олови А. Ігнатов

Від редакції

Загалом, гуманне трактування, без буквоїдства. Адже формально умовою невключення до доходів є отримання й повернення допомоги протягом 12 місяців , а не отримання допомоги зі строком повернення не пізніше 12 місяців.