12.10.2012

Штрафні санкції за зайняття підприємницькою діяльністю без реєстрації і за порушення порядку обліку в органах ДПС

Відповідь на запитання

— І що нам за це буде?

— Нічого особливого, просто голову зітнуть — та й годі!

Штрафні санкції за зайняття підприємницькою діяльністю без реєстрації
і за порушення порядку обліку в органах ДПС

 

Яка на сьогодні існує відповідальність за зайняття підприємницькою діяльністю без реєстрації?

Насамперед зазначимо, що питання щодо критеріїв, за якими оцінюється діяльність фізособи як підприємницька, детально розглядалися у «Бухгалтері» № 8’2012 на с. 48–49.

На сьогодні за провадження підприємницької діяльності без державної реєстрації існує тільки адміністративна відповідальність.

Кримінальна відповідальність за порушення порядку провадження підприємницької діяльності (зокрема, за провадження її без державної реєстрації) відсутня. Звертаємо увагу на те, що раніше в Кримінальному кодексі була відповідна стаття 202 — «Порушення порядку зайняття господарською діяльністю та діяльністю з надання фінансових послуг», однак її було виключено Законом від 15.10.2011 р. № 4025-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності».

Детальніше про проведену гуманізацію — див. «Бухгалтер» № 3’2012, с. 35–37.

Адмінвідповідальність

Адміністративну відповідальність за зайняття підприємницькою діяльністю без реєстрації встановлено в ст. 164 КУпАП.

Провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб’єкта господарювання тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, отриманих внаслідок провадження цього адміністративного правопорушення, або без такого.

Ті самі дії, скоєні особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення, або пов’язані з одержанням доходу у великих розмірах*, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини та грошей, отриманих внаслідок провадження цього адміністративного правопорушення.

 

Чи існує відповідальність за порушення порядку обліку в органах ДПС?

На сьогодні існує фінансова відповідальність за порушення порядку взяття на облік (реєстрації) в органах державної податкової служби.

Наприклад, згідно з п. 117.1 ПКУ за неподання заяв або документів для взяття на облік у відповідному органі державної податкової служби, реєстрації змін місцезнаходження або внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік або внесення змін, подання з помилками або в неповному обсязі, неподання відомостей щодо осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складання податкової звітності, згідно з вимогами, установленими ПКУ, тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб в розмірі 170 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи або юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету при виконанні договору про спільну діяльність,— 510 гривень.

У разі неусунення таких порушень або за ті самі дії, скоєні протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, накладається штраф на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи або юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету при виконанні договору про спільну діяльність,— 1020 гривень.

Григорій Берченко, Іван Тургенєв

 

* Дохід вважається отриманим у великих розмірах, якщо його сума в тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.