29.01.2013

Щодо оподаткування деяких господарських операцій

Лист від 05.12.2012 р. № 10784/0/71-12/22-1117

— Що, добренькі? Ну-ну, гаразд-гаразд!

Про оподаткування податком на прибуток операцій з відступлення права вимоги

Лист Державної податкової служби України
від 05.12.2012 р. № 10784/0/71-12/22-1117

Щодо оподаткування
деяких господарських операцій

(витяг)

<...>

Відповідно до п/п. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі по тексту — Податковий кодекс) відступлення права вимоги є операцією з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Порядок оподаткування операцій з відступлення права вимоги податком на прибуток регламентується п. 153.5 ст. 153 Податкового кодексу. При першому відступленні зобов’язань витрати, понесені платником податку — першим кредитором, визначаються в розмірі договірної (контрактної) вартості товарів, робіт, послуг, за якими виникла заборгованість, у розмірі фактичної заборгованості , що відступається.

Щодо доходів, то до їх складу включаються сума коштів або вартість інших активів, отримана платником податку — першим кредитором від такого відступлення.

При безоплатному відступленні зобов’язань* витрати платника податку — першого кредитора визначаються в розмірі договірної (контрактної) вартості товарів, робіт, послуг, за якими виникла заборгованість, у розмірі фактичної заборгованості, що відступається. До складу доходів такого платника включається лише сума його заборгованості, яка списується (погашається), за умов, що така заборгованість була включена до складу витрат згідно з вимогами ПКУ.**

Додатково повідомляємо, що відповідь на аналогічне запитання є на сайті Державної податкової служби України, розташованого за адресою www.sts.gov.ua, у блоці «Єдина база податкових знань» (категорія «110. Податок на прибуток підприємств» підкатегорія «110.16 оподаткування операцій з борговими вимогами та зобов’язаннями»).

<...>.

Директор Департаменту податкового контролю
С. Крухмальов

Від редакції

Отже, при безоплатному відступленні прав вимоги перший кредитор може отримати збитки, адже витрати від такого відступлення перевищуватимуть [нульові] доходи від цієї операції.

Щоправда, виникає питання про зв’язок цієї операції та цих збитків із господарською діяльністю першого кредитора. Тож краще отримати від наступного (вторинного) кредитора хоч якусь компенсацію.

 

* Напевно, все-таки права.— Ред.

** Цікаво, якщо відступлення відбувається на безоплатній основі, про яке списання (погашення) заборгованості першого кредитора може йти мова? — Ред.