17.07.2017

Облік ОСГ: порядок ведення

30.05.17 р. запрацював наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 14.04.17 р. № 572, яким затверджено Порядок обліку особистих селянських господарств сільськими, селищними та міськими радами1. Документ прийнято на виконання вимог законів України від 15.05.03 р. № 742-IV «Про особисте селянське господарство»2 та від 17.09.92 р. № 2614-XII «Про державну статистику», а також з метою організації ведення сільськими, селищними, міськими радами обліку особистих селянських господарств3. Ознайомимось із вимогами Порядку ближче.

1 Набрав чинності з дня опублікування («Офіційний вісник України», 30.05.17 р., ст. 1313), далі за текстом — Порядок.

2 Далі за текстом — Закон № 742.

3 Далі за текстом — ОСГ.

Про Порядок

Порядок установлює правила організації збору первинних даних про ОСГ. Терміни в документі вживаються у значеннях, наведених у Законі № 742.

До набрання чинності Порядком діяв наказ Державного комітету статистики України від 26.10.09 р. № 409 «Про затвердження Порядку обліку особистих селянських господарств сільськими, селищними та міськими радами». Зазначений документ втратив чинність згідно з наказом Державної служби статистики України від 14.04.17 р. № 90 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Державного комітету статистики України від 26 жовтня 2009 року № 409 «Про затвердження Порядку обліку особистих селянських господарств сільськими, селищними та міськими радами»4.

4 З дня опублікування («Офіційний вісник України», № 42 (30.05.17 р.), ст. 1321.

Особисте селянське господарство — це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму.

Члени особистого селянського господарства здійснюють діяльність на свій розсуд і ризик у межах встановленого правового господарського порядку, дотримуючись вимог чинного законодавства.

Діяльність, пов’язана з веденням особистого селянського господарства, не відноситься до підприємницької діяльності. Особисті селянські господарства підлягають обліку.

ст. 1 та 4 Закону № 742

Зауважимо: облік ОСГ здійснюється у складі погосподарського обліку.

Детально про ведення погосподарського обліку місцевими радами ми писали у № 6 газети за червень 2016 року (с. 2). Рекомендуємо ознайомитись із матеріалом, оскільки в статті ви знайдете багато цікавого щодо організації погосподарського обліку, який у тому числі включає й облік ОСГ.

Отже, відповідно до Порядку такий облік здійснюють сільські, селищні та міські ради за такими формами первинної облікової документації:

Форма № 15

«Облікова картка об’єкта погосподарського обліку»

Форма № 36

«Список осіб, яким надані земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель міських поселень»

Примітка. Зазначені форми затверджено наказом Держстату від 24.11.15 р. № 340 «Про затвердження типових форм первинної облікової документації для сільських, селищних та міських рад».

Нагадаємо: ці форми використовують для ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах відповідно до наказу Державної служби статистики України від 11.04.16 р. № 56 «Про затвердження Інструкції з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах».

5 Далі за текстом — Форма № 1.

6 Далі за текстом — Форма № 3.

На нашу думку, повнота обліку щодо систематичного та актуального збору інформації, яка наводиться у формах, напряму залежить від організації роботи місцевих рад та їх виконавчих комітетів. Адже, у першу чергу, дотримання усіх вимог щодо ведення такої облікової документації допомагає проводити, зокрема, не лише ефективний щорічний облік фізичних осіб, зобов’язаних сплачувати плату за землю, але й пільговиків зі сплати цього податку. У сукупності така робота забезпечує належний рівень надходжень до місцевого бюджету.

Нагадаємо: землекористувачі та землевласники, зокрема, власники земельних паїв, земельних ділянок, виділених для ведення ОСГ, та інших сплачують плату за землю згідно з нормами Податкового кодексу України6 з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Підставою є ст. 269 та 270 ПК.

6 Далі за текстом — ПК.

Протягом року сільські, селищні, міські ради систематично здійснюють відповідні записи про зміни, що відбуваються у веденні ОСГ (п. 6 Порядку):

1

зміни членства в ОСГ

2

зміни в складі та розмірах площ земельної ділянки / земельних ділянок, їхньої оренди тощо із зазначенням дати і причин змін та за потреби з посиланням на документи, що засвідчують ці зміни

Сільські, селищні, міські ради за місцем розташування земельної ділянки, наданої для ОСГ, вилучають таке господарство з обліку ОСГ на підставі п. 7 розд. I Порядку в разі:

1

рішення членів ОСГ про припинення його діяльності

2

або:

якщо не залишилось жодного члена ОСГ

спадкоємця, який бажає продовжити ведення ОСГ

у разі припинення прав на землю згідно із Земельним кодексом України

Облік ОСГ у Формі № 1

Цю форму використовують для обліку ОСГ сільські, селищні, міські ради, на території яких розташовані сільські населені пункти. Її заповнюють на підставі суцільних обходів домогосподарств і опитування населення в період з 01 по 18 січня кожного року, наявних документів.

До документів, за якими до Форми № 1 уносять записи, належать, зокрема, паспорти, свідоцтва, земельно-кадастрова документація, правовстановлюючі документи, письмові заяви та усні повідомлення громадян.

Інформація про громадян, які ведуть ОСГ, вноситься до розділу II «Список осіб, які ведуть особисте селянське господарство».

Увага! У графі « Відмітка про ведення особистого селянського господарства»7 для громадян, яким у встановленому законом порядку передано у власність або оренду ділянки для ведення ОСГ, а також осіб, які перебувають у сімейних чи родинних стосунках і спільно проживають з особою, якій надана земельна ділянка з відповідним цільовим призначенням, фіксують їхнє волевиявлення вести (брати участь, бути членом ОСГ) або припинити ведення ОСГ. Це роблять шляхом проставлення у відповідній частині графи підпису члена ОСГ із зазначенням дати.

7 Складається з двох частин «ведеться» і «припинено».

Якщо Форму № 1 ведуть:

лише в електронному вигляді

громадянин підтверджує власне волевиявлення вести або припинити ведення ОСГ шляхом надання уповноваженій особі сільської, селищної, міської ради відповідної письмової заяви

у паперовому вигляді

дані вносять на основі усного повідомлення чи письмової заяви громадянина на його вибір

Примітка. У разі виявлення громадянином бажання припинити ведення ОСГ або повторно розпочати його ведення записи у графі «Відмітка про ведення особистого селянського господарства» проставляють відповідно до вимог п. 1 — 3 розд. II Порядку.

Якщо на територіях сільських, селищних, міських рад є домоволодіння з прилеглою земельною ділянкою з цільовим призначенням «для ведення ОСГ» або земельна ділянка для ведення ОСГ без розташованих на ній будівель (землеволодіння), місце проживання власника якого/якої зареєстровано за межами відповідної ради, а право власності на нього/неї набуте на підставі успадкування, придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, ренти, інших цивільно-правових угод, облік ОСГ треба здійснювати відповідно до п. 1 — 4 розд. II Порядку.

Увага! У графі «Примітка» для громадян, яким відповідно до законодавства виділена земельна ділянка для ведення ОСГ (до 01.01.02 р. — для особистого підсобного господарства) та які мають відповідний запис у графі «Відмітка про ведення особистого селянського господарства», у частині «ведеться» зазначають вид та дату видачі документа, який установлює право власності або право користування цією ділянкою.

У цій же графі для громадян, які мають відповідний запис у графі «Відмітка про ведення особистого селянського господарства», у частині «припинено» проставляють причину припинення ведення ОСГ відповідно до ст. 11 Закону № 742.

Увага! За необхідності до графи може вноситись інша довідкова інформація щодо ведення громадянином ОСГ, збирання якої не заборонено законодавством.

Облік ОСГ у формі № 3

Зазначену форму використовують міські, а також селищні ради в частині міських поселень за умови виділення громадянам із земель, закріплених за міськими радами, земельних ділянок для ведення ОСГ у порядку, передбаченому законодавством.

Форму № 3 заповнюють на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок у власність та користування для ведення ОСГ, земельно-кадастрової документації, а також письмових заяв і усних повідомлень громадян. Попри це у ній обов`язково зазначають адресу реєстрації місця проживання особи, якій надано земельну ділянку для ведення ОСГ.

У випадку уточнень і змін до наявних записів на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади та міських, селищних рад про передачу земельних ділянок у власність та користування для ведення ОСГ до цієї форми також уносять зміни.

До Форми № 3 також уносять інформацію про:

1

осіб, яким раніше вже були виділені земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства на територіях селищ міського типу та міських поселень

2

особу, якій надана земельна ділянка для ведення ОСГ, та осіб, які разом з нею ведуть ОСГ

Увага! Записи стосовно особи, якій надана земельна ділянка для ведення ОСГ, та осіб, які ведуть ОСГ разом з нею, засвідчують підписом цієї особи.

Упевнені, стаття допоможе вам у роботі, а у разі виникнення додаткових запитань щодо застосування норм Порядку — звертайтесь до редакції.