30.11.2022

Актуальне запитання. Щодо здійснення витрат на поховання учасників бойових дій

Чи здійснюють органи місцевого самоврядування витрати на поховання померлих учасників бойових дій?

Відповідно до частини п’ятої статті 14 Закону «Про поховання та похоронну справу» та підпункту «а» пункту 4 частини першої статті 90 Бюджетного кодексу України витрати на поховання померлих учасників бойових дій здійснюються за рахунок коштів обласних бюджетів.

Також відповідно до Інструкції про організацію поховання військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби, затвердженої наказом Міністра оборони України № 185, під час організації поховання загиблого (померлого) військовослужбовця окремі предмети ритуальної належності (труна, подушка, похоронне покривало, санітарний мішок, надгробний хрест, транспортувальний ящик, ритуальний вінок, державний прапор) закуповуються за рахунок військової частини.

Водночас, враховуючи наявну ситуацію в Україні, частина органів місцевого самоврядування затвердила власні порядки відшкодування витрат на поховання військових. Такі відшкодування здійснюються не громадянам, а напряму підприємствам-виконавцям ритуальних послуг на підставі двостороннього (ОМС-підприємство) або тристороннього (ОМС-підприємство-громадянин) договору. Здебільшого органи місцевого самоврядування здійснюють витрати на поховання за КПКВК 0813242 «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню». Здійснення оплати ритуальних послуг та придбання предметів ритуальної належності передбачено (не заборонено) урядовою постановою № 590.

Для подальшої роботи рекомендуємо ознайомитися із зразками договорів та порядків щодо відшкодування витрат на поховання.

(За матеріалами Асоціації міст України)