24.05.2007

Готівкові розрахунки. Перегляд ліміту каси здійснюється за бажанням підприємства

Відповідь на запитання

Готівкові розрахунки

Перегляд ліміту каси здійснюється за бажанням підприємства

 

Ліміт каси на підприємстві затверджено, але з часом обсяги реалізації товару зменшилися. Чи необхідно в цьому випадку переглядати ліміт каси? Як часто здійснюється перегляд ліміту каси?

(м. Севастополь)

 

Для відповіді на поставлене запитання звернемося до основного нормативного документа, який визначає порядок ведення касових операцій підприємствами в національній валюті України, —

Положення № 637. Так, згідно з пп. 5.2, 5.4 цього Положення підприємствам надано право самостійно встановлювати ліміт своєї каси на підставі розрахунку відповідного середньоденного показника з урахуванням режиму та специфіки їх роботи.

Переглядати раніше встановлений ліміт

підприємство може з власної ініціативи. Причиною такого перегляду може бути зміна законодавства України або наявність відповідних чинників об’єктивного характеру (зміни в надходженнях/витратах готівки, внутрішнього трудового розпорядку/графіків змінності тощо).

Отже, чинне законодавство

не містить прямих вимог до обов’язкового перегляду ліміту каси при скороченні обсягів надходження готівки. Такі ж висновки наведено і в листі НБУ від 19.05.2006 р. № 11-113/1903-5427 «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 51.

Проте, виходячи з методики розрахунку ліміту каси (

п. 5.4 Положення № 637) деякі фахівці вважають, що ліміт переглянути треба, якщо попередній розрахунковий тримісячний період вийшов за межі останніх 12 місяців. Отже, рекомендуємо обережним платникам податків підтвердити думку НБУ листом з місцевої ДПІ, оскільки саме податківці здійснюють перевірку касової дисципліни.

Марина Ковенко, економіст-аналітик