24.09.2007

Пошта редакції. Податкові накладні від пральні

Відповідь на запитання

Податкові накладні від пральні

 

Пральня одержує від замовників — юридичних осіб білизну для прання без передоплати за свої послуги. Оплата провадиться після прання та оформлення акта приймання послуг замовником. Коли виписувати податкову накладну: у день отримання грошей на розрахунковий рахунок чи після надходження білизни?

(м. Харків)

 

Згідно з

п.п. 7.2.3 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (далі — Закон про ПДВ) податкова накладна є звітним податковим і одночасно розрахунковим документом, який виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг). Продавець має видати покупцю податкову накладну, що містить усі необхідні реквізити, у тому числі і дату виписування податкової накладної (див. п.п. 7.2.1 Закону про ПДВ).

Податкова накладна складається

в момент виникнення податкових зобов’язань у продавця. Відповідно до п.п. 7.3.1 Закону про ПДВ датою виникнення податкових зобов’язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата першої з подій, що відбулися (так зване правило першої події):

— або

дата зарахування грошових коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а в разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти — дата їх оприбуткування в касі платника податку, а за відсутності такої — дата інкасації готівкових грошових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;

— або

дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) — дата оформлення документа, який посвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

Зі змісту запитання випливає, що в цьому випадку першою подією є дата підписання замовником акта приймання послуг з прання білизни. Отже, на цю дату у пральні виникають податкові зобов’язання, що має супроводжуватися виписуванням податкової накладної.

Проте не виключено, що пральня може застосовувати

касовий метод, тобто метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов’язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (до каси) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або таких, що підлягають поставці) ним товарів (послуг) (див. п. 1.11 Закону про ПДВ). Та для застосування такого методу пральня насамперед мала зазначити про свій вибір при реєстрації платником ПДВ. Якщо ж вибір касового методу здійснюється після реєстрації особи платником ПДВ, слід пам’ятати, що відповідно до п.п. 7.3.9 Закону про ПДВ працювати за касовим методом можуть особи, у яких обсяг оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців не перевищує 300000 грн. (без урахування ПДВ).

У разі якщо пральня застосовує касовий метод, то податкова накладна повинна виписуватися на дату надходження грошей на розрахунковий рахунок.

Олеся Полубуткіна, економіст-аналітик