13.10.2008

Пошта редакції. Послуги митного брокера при експорті товарів

Відповідь на запитання

Послуги митного брокера при експорті товарів

 

Згідно з умовами експортного контракту резидент поставляє устаткування нерезиденту. Митне оформлення здійснює брокерська фірма — резидент України. Як винагорода за послуги митного брокера відображається в податковому та бухгалтерському обліку підприємства-експортера?

(м. Донецьк)

 

Насамперед нагадаємо, що відповідно до

ст. 176 Митного кодексу України від 11.07.2002 р. № 92-IV (далі — МКУ) митний брокер (посередник) — це підприємство, яке здійснює декларування товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, і має ліцензію на право провадження митної брокерської діяльності. Функції брокера може виконувати підприємство, уключене до реєстру митних брокерів, складеного Державною митною службою України (ст. 180 МКУ).

По суті, митний брокер є посередником між митницею та власником товару. На підставі укладеного договору він здійснює будь-які операції, пов’язані з наданням митному органу товарів, транспортних засобів та документів на них для митного оформлення. За надані послуги брокер одержує встановлену договором суму винагороди.

У податковому обліку згідно з

п.п. 5.2.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР (далі — Закон про податок на прибуток) витрати, пов’язані з оплатою послуг брокера, відносяться на валові витрати за умови, що послуги надано щодо операцій, виконаних у межах господарської діяльності. Нагадаємо: відповідно до зазначеного документа до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених протягом звітного періоду у зв’язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) та охороною праці.

Щодо ПДВ у складі оплати послуг брокера, то тут необхідно звернутися до

п.п. 7.4.1 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (далі — Закон про ПДВ), з якого випливає, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості послуг та складається із сум податків, сплачених у зв’язку з придбанням послуг із метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності. Експорт устаткування є оподатковуваною операцією, до якої застосовується ставка 0 % (за винятком експорту пільгових товарів, звільнених від оподаткування згідно зі ст. 5 Закону про ПДВ) та яка здійснюється в межах господарської діяльності, а отже, суми ПДВ, сплачені при придбанні брокерських послуг, відносяться до складу податкового кредиту (за наявності податкової накладної, отриманої від митного брокера).

У бухгалтерському обліку витрати на оплату послуг митного брокера включаються до витрат на збут (

п. 19 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.99 р. № 318) і відображаються на рахунку 93 «Витрати на збут».

Марина Ковенко, економіст-аналітик